Niemcy omijają unijne sankcje wobec Rosji. Rzecznik MSZ: Polska by takiej decyzji nie podjęła
- Polska otwarcie mówi o potrzebie mocniejszych sankcji, o tym, że należy reżim putinowski ograniczać na taką skalę, na jaką jest to możliwe. Więc podejrzewam, że gdyby Polska podejmowała taką decyzję, to by jej nie podjęła. Szkoda, że ta decyzja nastąpiła - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Gość PR24 odniósł się do zwrotu turbiny do Nord Stream I, która była serwisowana w Kanadzie i tam zatrzymana z powodu nałożenia na Rosję sankcji.
2022-07-11, 08:07
Po tygodniach nacisków dyplomatycznych ze strony Niemiec Kanada zgodziła się odesłać serwisowaną u siebie turbinę do gazociągu Nord Stream I. Jej zwrot był niemożliwy z powodu sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję. Przekazanie turbiny Niemcom, którzy następnie zwrócą ją Rosji, będzie de facto obejściem sankcji. Brak serwisowanej w Kanadzie turbiny był dla Rosjan pretekstem do ograniczenia o ponad połowę przepływu gazu, co spowodowało w Niemczech kryzys energetyczny. W Polskim Radiu 24 mówił o tym rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.
Turbina do Nord Streamu I wraca do Rosji. Jasina: szkoda
Gość PR24 stwierdził, że może wypowiadać się tylko w imieniu polskiego resortu dyplomacji, nie może mówić za Niemcy lub Kanadę. Podkreślił, że Polska jest konsekwentna w swoich działaniach i decyzjach dotyczących sankcji nakładanych na Rosję. Jak wyjaśnił, sankcje traktujemy bardzo poważnie, uznając je za ważne narzędzie w zatrzymaniu Rosji w jej agresji na Ukrainę i - de facto - na Europę.
- Polska otwarcie mówi o potrzebie mocniejszych sankcji, o tym, że należy reżim putinowski ograniczać na taką skalę, na jaką jest to możliwe. Więc podejrzewam, że gdyby Polska podejmowała taką decyzję, to by jej nie podjęła. Szkoda, że ta decyzja nastąpiła, ona jest potwierdzona także przez źródła kanadyjskie. Należy liczyć na to, że takich decyzji, które nie tyle sankcje łamią, co je omijają, będzie jak najmniej - mówił Łukasz Jasina.
"Litwa stosuje europejskie sankcje"
Rzecznik MSZ podkreślił, że nie ma powrotu do koncepcji "business as usual" (biznes jak zwykle) w relacjach z Rosją. Dodał także, że podobnego zdania jest - wbrew pozorom - bardzo wiele państw, nie tylko w naszym regionie. Odnosząc się do zarzutów, które część państw zachodnich oraz rosyjska propaganda wysuwają pod adresem Wilna, ws. rzekomego "blokowania" obwodu kaliningradzkiego, przypomniał, że Litwa jedynie stosuje europejskie sankcje.
REKLAMA
- Litwa nie wprowadza żadnych dodatkowych blokad obwodu kaliningradzkiego. To jest mit (...). Litwa może liczyć na polskie wsparcie takie, jak należy - zaznaczył Łukasz Jasina. - Po to wszyscy prowadzimy teraz taką nową politykę, żeby się nie uginać pod rosyjskimi naciskami nigdy więcej, żeby państwa takie jak Litwa miały prawo do egzekwowania swojej suwerenności oraz europejskiego prawa, jakim są sankcje nałożone na Rosję - dodał.
Gość audycji mówił także o postulowanym przez Polskę kolejnym pakiecie sankcji europejskich wobec Rosji. W rozmowie poruszono także temat rzezi wołyńskiej, której symboliczna rocznica przypada 11 lipca.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ)
Data emisji: 11.07.2022
Godzina emisji: 07.08
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA