more_horiz

UE chce ograniczeń w zużyciu energii. Piotr Grzybowski: to test siły politycznej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 13:19
Komisja Europejska zaproponowała obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznych w godzinach szczytu. Chodzi o dodatkowe 5 procent. W ocenie Piotra Grzybowskiego z "Niedzieli", te pomysły to "stress test siły politycznej". Nie wykluczył, że w konsekwencji chodzi o ograniczenie konkurencyjności gospodarek UE - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Grzybowski.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, propozycje Ursuli von der Leyen to stress test siły politycznej instytucji UE
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, propozycje Ursuli von der Leyen to stress test siły politycznej instytucji UE Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Nadzwyczajną unijną naradę w sprawie kryzysu energetycznego zaplanowano na 30 września - dowiedziała się nieoficjalne brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Celem jest uzgodnienie działań, które pozwolą na obniżenie wysokich cen energii, a podstawą do dyskusji będą propozycje Komisji Europejskiej, które oficjalnie zostaną ogłoszone przez szefową Komisji.

Celem ogranicznie konkurencyjności?

W ocenie Piotra Grzybowskiego, publicysty "Niedzieli", to kolejna próba przejęcia inicjatywy przez KE i nadania sobie nowych uprawnień. Jak mówił, bezpieczeństwo energetyczne jest domeną każdego z państw członkowskich. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, propozycje Ursuli von der Leyen to "stress test" siły politycznej, przed następnym krokiem, jakim będzie próba ograniczenie konkurencyjności gospodarek europejskich - nawet tych, które zawczasu zabezpieczyły swoje potrzeby energetyczne przed zimą.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:49 Piotr-Grzybowski--PR24_mp3 2022_09_13-12-36-12.mp3 Piotr Grzybowski o propozycjach oszczędzania energii przez kraje UE ("Północ-południe"/ PR24)

Jan Mosiński i Maciej Konieczny gośćmi "Debaty poranka" - zobacz nagranie video

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Grzybowski (publicysta "Niedzieli")

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 12.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także