more_horiz

Premiera komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939". Agnieszka Kamińska: zależało nam na pokazaniu właściwych postaw

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 13:20
- Pracownicy Polskiego Radia z narażeniem życia ukrywali nagrania z września 1939 roku. Wiedzieli, że płyty będą celem niemieckiego okupanta, że zostaną zniszczone. Po latach część tych płyt udało się odnaleźć i odtworzyć. Dzięki temu możemy dziś usłyszeć tamte emocje i mówić o właściwych postawach, o poczuciu misji i wiary w to, co się robi. Miłości do ojczyzny i własnej firmy - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas uroczystej premiery komiksu Polskie Radio - wrzesień 1939 w Studiu im. Władysława Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia w Warszawie
Prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas uroczystej premiery komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939" w Studiu im. Władysława Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia w Warszawie Foto: Polskie Radio

Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana było miejscem prezentacji wyjątkowego komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939". Historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej, opowiada o dramatycznych wydarzeniach z września 1939 roku oraz o bohaterstwie pracowników Polskiego Radia. 

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" przypomina też o zagadkowych wydarzeniach związanych z ukryciem części zbiorów płyt, które wyniesiono z budynku Radia. Jedna z trzech części zbioru cały czas jest poszukiwana.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że komiks opowiada o trudnej historii, która łączy się ze współczesnością. - Jest formą, która łatwo dotrze do młodszego odbiorcy, moje pokolenie też często sięgało po komiksy. Obrazkowa formuła jest łatwiejsza w odbiorze. Można też przez nią pewne rzeczy przekazać, a zależało nam na pokazaniu właściwych postaw. Pracownicy Polskiego Radia z narażeniem życia ukrywali nagrania z września 1939 roku. Wiedzieli, że płyty będą celem niemieckiego okupanta, że zostaną zniszczone. Po latach część tych płyt udało się odnaleźć i odtworzyć. Dzięki temu możemy dziś usłyszeć tamte emocje i mówić o właściwych postawach, o poczuciu misji i wiary w to, co się robi. Miłości do ojczyzny i własnej firmy - powiedziała Agnieszka Kamińska. 

Prezes zarządu Polskiego Radia tłumaczyła, że siła dźwięku jest nieoceniona. - Papierowy dokument możemy odczytać, ale emocjami do nas nie przemówi. Słychać je na płytach, czuje się klimat i atmosferę. Pierwszy raz w historii płyty z odzyskanej części kolekcji znalazły się na liście UNESCO. Nigdy wcześniej pliki dźwiękowe nie były wpisane na listę Pamięć Świata. Funkcjonuje na niej dziedzictwo Polskiego Radia i polskiego narodu - mówiła Kamińska. 

Premiera komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939"

Publikacja stanowi połączenie upamiętnienia postaw radiowców z prowadzonymi poszukiwaniami nagrań, stanowiących niezwykły fragment polskiego dziedzictwa narodowego. 6 maja 2022 roku w siedzibie Polskiego Radia odbyła się premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku", zawierającego 93 spośród ok. 200 nagrań sprzed 83 lat. Rozpoczęto też wspieraną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję poszukiwań zaginionej części dźwięków - "Gdzie jest czarny neseser?".

Działania Polskiego Radia wpisują się też w akcję #bezprzedawNIEnia - kampanię informacyjną poświęconą stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku.

Posłuchaj
09:56 PR24 2022_09_30-12-36-18.mp3 Agnieszka Kamińska gościem Antoniego Trzmiela (Północ - Południe)

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" będzie ogólnie dostępny. Dystrybucją wydawnictwa zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Agnieszka Kamińska (prezes zarządu Polskiego Radia)

Data emisji: 30.09.222

Godzina emisji: 12.36

PR24/tj/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także