more_horiz

W Ramstein bez decyzji ws. leopardów. Gen. Skrzypczak: Ukraińcy potrzebują pancernej pięści

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 21:18
- Pięść pancerna powinna stanowić przynajmniej 4-6 baterii czołgów nowej generacji, około 300 maszyn. Taki potencjał pozwoliłby zbudować brygadę armii ukraińskiej, która wybijałaby zęby rosyjskiej obronie - mówił w Polskim Radiu 24 były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.
Gen. Waldemar Skrzypczak
Gen. Waldemar SkrzypczakFoto: PR24

W amerykańskiej bazie Ramstein, na zachodzie Niemiec, odbyły się w piątek konsultacje około 50 państw, które wspierały i chcą dalej wspierać uzbrojeniem broniącą się przed inwazją Rosji Ukrainę. Podczas spotkania padło wiele deklaracji o dozbrojeniu Kijowa, ale zabrakło tej oczekiwanej przez część państw od Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2 lub zgodzie na to, aby zrobiły to inne państwa.

Czytaj także:

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Ukraińcy oczekiwali na znacznie więcej. - Na dużo więcej systemów uzbrojenia i amunicji. Czeka ich trudny czas, bo Rosjanie przygotowują się do ofensywy. W zasadzie czekają już tylko na sprzyjającą pogodę. Ukraińcy potrzebują systemów, które pozwolą im zwalczyć sprzęt pancerny armii rosyjskiej. Niemcy blokują kwestię dostaw czołgów Leopard dla armii ukraińskiej, choć kilka państw deklarowało, że przekaże swoje czołgi. Wymagana jest jednak zgoda Niemców, którzy są właścicielami technologii - tłumaczył gen. Waldemar Skrzypczak. 

Pancerna pięść

Były dowódca Wojsk Lądowych podkreślił, że leopardy posiadają dobre walory bojowe. - Mogłyby wiele zmienić na froncie. Chodzi o stworzenie pięści pancernej, która pozwoli przełamać obronę rosyjską na danym kierunku, wybić korytarz, w który będą mogły wejść inne wojska w ramach ofensywy. Pięść pancerna powinna stanowić przynajmniej 4-6 baterii czołgów nowej generacji, około 300 maszyn. Taki potencjał pozwoliłby zbudować brygadę armii ukraińskiej, która wybijałaby zęby rosyjskiej obronie - powiedział gen. Skrzypczak.  

Pętla na szyi Putina

Przekazanie czołgów wymaga też przeszkolenia i zabezpieczenia logistycznego. - To trwa. Czołgi Leopard mogłyby odnosić sukcesy w rękach dobrze wyszkolonych żołnierzy. Jednak targi polityczne zmniejszają na to szanse. Dlaczego niemieccy politycy wahają się przed wsparciem Ukrainy? Najpewniej Niemcy nadal mają mocne powiązania biznesowo-handlowe z Rosją. Moim zdaniem finansiści niemieccy blokują decyzje politycznych liderów. Deklaracje o zaciskaniu pętli na szyi Putina nie przekładają się na czyny - podsumował gen. Skrzypczak.   

Posłuchaj
23:52 PR24 2023_01_20-21-35-34.mp3 Gen. Waldemar Skrzypczak gościem Łukasza Sobolewskiego (Północ - Południe)

 

Szef MON i wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował w piątek, że do końca marca Polska będzie w stanie wyszkolić ukraińską brygadę i wyposażyć ją w czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Północ - Południe

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: gen. Waldemar Skrzypczak

Data emisji: 20.01.2023

Godzina emisji: 21.35

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także