more_horiz

"Najlepszy moment w relacjach polsko-ukraińskich". Jarosław Guzy o exposé szefa MSZ

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 14:01
- Teraz jest po jednej i po drugiej stronie granicy świadomość, uwypuklona przez to, co się dzieje na Ukrainie, że dobra współpraca, partnerskie relacje polegające na zbieżności interesów w kontekście zagrożeń, to coś, co daje historyczną szansę dla obu tych krajów, zarówno w kontekście obopólnych korzyści, jak i całej architektury geopolitycznej Europy - mówił o relacjach polsko-ukraińskich Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa).
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, 13.04.2023 r.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, 13.04.2023 r.Foto: PAP/Leszek Szymański

Szef MSZ Zbigniew Rau, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2023 r., podkreślił, że Polska będzie zabiegać o odzyskanie przez Ukrainę uznanych międzynarodowo granic i o integrację Kijowa ze strukturami zachodnimi. Minister podkreślił, że bezpieczna Ukraina jest polską racją stanu. Dodał, że pragniemy, by Ukraina była czymś więcej niż dobrym sąsiadem i partnerem w UE. Mówił, że celem jest wyeliminowanie potencjału do poważniejszych tarć w kwestiach historii i sytuacji obywateli identyfikujących się jako Polacy. Polacy i Ukraińcy powinni czuć się jak u siebie w domu nie tylko u siebie, lecz także w drugim kraju.

Ukraina prowadzi również "naszą wojnę"

Jarosław Guzy zwrócił uwagę na kluczowe elementy exposé ministra Zbigniewa Raua. - Podkreślono, że Ukraina prowadzi również "naszą wojnę", to jest także obrona przed rosyjskim imperializmem, którego ambicje sięgają dalej niż Ukraina i Białoruś, stąd oczywiste wsparcie dla Ukrainy w tym aspekcie - powiedział i dodał, że istotne było wskazanie na bliskość relacji Polski i Ukrainy. - To najlepszy moment historyczny z punktu widzenia relacji polsko-ukraińskich, które, jak wiemy, były różne - zauważył.

"Sojusz polsko-ukraiński najlepszym sposobem wzmocnienia tej części Europy"

- To, z czym się zmagamy, a co widzimy w relacjach wewnątrz UE, to traktowanie naszej części Europy jako regionu peryferyjnego, to zakodowane jest mentalnie w zachodnich elitach i społeczeństwach i z tym trzeba walczyć. Najlepszym sposobem jest wzmocnienie tej części Europy, a sojusz polsko-ukraiński wykraczający poza obecne działania, polegający na ścisłej współpracy politycznej i gospodarczej, przesuwa punkt ciężkości w Europie na wschód (…). Te dwa kraje to konstrukcja, która zmienia Europę taką, jaka została ukształtowana po rozbiorach XIX w. i rządach wielkich mocarstw, z ambicjami imperialnymi. To także szansa dla średnich i małych państw, których na kontynencie jest najwięcej, a których interesy nie są reprezentowane, są zdominowane przez politykę większych państw. To jest fundament ewentualnych przyszłych relacji, które mają wymiar historyczny - komentował gość audycji. 

Posłuchaj
20:59 PR24 2023_04_13-12-35-07.mp3 Jarosław Guzy o exposé szefa MSZ (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jarosław Guzy 

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 12.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także