more_horiz

"Ponad 60 proc. ludzi uważało, że to był zamach". Tomasz Sakiewicz o katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 13:39
- Na początku mało osób zakładało, że to mogło być inaczej niż, że to zrobili Rosjanie. To potem zaczęto ludziom tłumaczyć, że to było inaczej i uruchomiono ogromne mechanizmy propagandy - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24

Tegoroczne obchody zostały przesunięte na dziś, aby nie kolidowały ze świętami - w tym roku 10 kwietnia wypadał Poniedziałek Wielkanocny. Oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 8 w warszawskim kościele seminaryjnym, gdzie odprawiono Mszą Świętą w intencji ofiar. Po Apelu delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze - przed Pałacem Prezydenckim oraz przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, które znajdują się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Poczucie żalu, straty, ale też dumy narodowej"

Na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz został zapytany o to, co zmieniło się w naszej świadomości od tragicznych wydarzeń 10 kwietnia 2010 roku. - Myślę, że jak wydarzyła się ta tragedia, to byliśmy blisko punktu, w którym jesteśmy dzisiaj - ocenił redaktor naczelny "Gazety Polskiej". - To było po pierwsze poczucie żalu, straty, ale też takiej dumy narodowej, że potrafimy być razem, zjednoczeni - wskazał.

- Po drugie, myślę, że mało osób zakładało, że to mogło być inaczej niż, że to zrobili Rosjanie - podkreślił. - To potem zaczęto ludziom tłumaczyć, że to było inaczej, uruchomiono ogromne mechanizmy propagandy, de facto tego, co dziś nazywamy wojną hybrydową - dodał.

"To był pierwszy atak tego typu"

Zaznaczył, że "to był pierwszy atak tego typu - informacyjny - w ogóle w Europie". - Nie byliśmy na to przygotowani i współudział ówczesnych władz spowodował, że wiele osób bardzo się pogubiło, czy dziennikarzy, czy naukowców - wskazał.

Podkreślił także, że ówczesne "sondaże pokazywały, że ponad 60 proc. ludzi uważało, że to był zamach".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:34 Sakiewicz.mp3 Tomasz Sakiewicz: sondaże pokazywały, że ponad 60 proc. ludzi uważało, że to był zamach (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" 

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 12.50


jb

Zobacz także

Zobacz także