Historia wykorzystywana w bieżących sporach politycznych

2017-09-18, 21:30

Historia wykorzystywana w bieżących sporach politycznych
Uścisk dłoni żołnierzy Wehrmachtu i Amii Czerwonej w Lublinie, wrzesień 1939. Foto: wikipedia.org

17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).

Posłuchaj

18.09.17 Konrad Kołodziejski i Michał Barcikowski o historii wykorzystywanej do bieżących konfliktów politycznych
+
Dodaj do playlisty

Pamięć o XX-wiecznych totalitaryzmach odgrywa istotną rolę w polityce historycznej wielu państw, a także stanowi narzędzie, przy pomocy którego formułuje się świadomość współczesnych społeczeństw.

Jak podkreślił Konrad Kołodziejski, z punktu widzenia Polaków pamięć o XX-wiecznych totalitaryzmach jest wciąż stosunkowo świeżą sprawą. - W okresie PRL nie mieliśmy możliwości debatować nad tym w sposób uczciwy, przerobić sobie tego, wbić w świadomość i się do tego odnieść. Cały czas nad tym pracujemy – zauważył gość.

Dodał, że Polska jest dziś na takim etapie, na którym Zachód był w latach 50. - Być może dlatego wciąż ma to wpływ na politykę. W Europie zachodniej wydarzenia II wojny światowej również miały wpływ na politykę, ale było to dawno temu – zaznaczył Kołodziejski.

Nie do końca zgodził się z nim Michał Barcikowski. - Mimo odmiennych losów politycznych i historycznych, II wojna światowa wciąż jest używana w Europie zachodniej do bieżących sporów politycznych. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. Tam do bieżących sporów politycznych potrafią być wykorzystywane wydarzenia sprzed ponad 150 lat – zauważył.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24

W Grucie Rzeczy - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 18.09.17

Godzina emisji: 20:06


 

Polecane

Wróć do strony głównej