Sytuacja Polski w kontekście wyborów w Austrii
- Do tej pory Austria była naszym sojusznikiem, choć w ograniczonym zakresie, ponieważ reagowała na kwestię migrantów najbardziej podobnie do państw Wyszehradu – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Piotr Skwieciński (Sieci). O tym, co dla Polski i regionu może oznaczać zwycięstwo Sebastiana Kurza i jak zarysowują się kontury nowej Europy Środkowej po wyborach w Austrii, mówił także Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji.
2017-10-17, 15:01
Posłuchaj
Według najnowszych wyników, zwycięzcą wyborów parlamentarnych w Austrii została Austriacka Partia Ludowa OeVP, której liderem jest 31-letni Sebastian Kurz.
Jak podkreślił Piotr Skwieciński, Austria miała od pewnego czasu zbliżone stanowisko w sprawie migrantów do państw Grupy Wyszehradzkiej. - To Austria uszczelniła swoją granicę z Włochami i - nie stawiając kropki nad „i” jak uczyniły to Słowacja, Węgry czy Polska - także sprzeciwiła się obowiązkowym kwotom. Tak było do tej pory i pod tym względem zapewne będzie tak samo, a może jeszcze bardziej – stwierdził gość.
Zdaniem Skwiecińskiego, „Polska będzie mogła spodziewać się pewnego wsparcia także w sprawach europejskich, gdyż Kurz wypowiada się przeciwko ideom Europy dwóch prędkości”. – Te dwie kwestie to niemało. Pytanie, czy jeśli chodzi o inne aspekty rzeczywistości, Kurz zdystansuje się od głównego nurtu chadeckiego czy nie – zastanawiał się gość.
Bartłomiej Radziejewski przyznał, że „kwestia migrantów i idea Europy dwóch prędkości są z punktu widzenia Polski palące”. - Kwestia przyszłości ustrojowej Unii Europejskiej to jeszcze ważniejszy problem. Kurz sprzeciwia się scenariuszom, których forsowanie jest dla Polski najbardziej niekorzystne – zauważył.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
Polskie Radio 24/pr
W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 16.10.17
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA