„Model laicki jest nie do pogodzenia z religią”
We wtorek wizytę w Polsce złożył prezydent Turcji Recep Erdogan. Turcja w swoich podstawach miała być republiką świecką. Jednakże prezydenturę Erdogana określa odwrót od tego modelu państwa i zwrot ku obecności religii w polityce. O świeckości państwa w kontekście Turcji mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Paweł Grad („Christianitas”) i Jan Maciejewski („Rzeczpospolita”).
2017-10-18, 20:30
Posłuchaj
Zdaniem Pawła Grada chrześcijaństwo posiada długą tradycję odróżniania porządku świeckiego i religijnego. – Konserwatyści uważają, że fundamentem wartości moralnych i politycznych musi być religia. Mnie się tak nie wydaje, ponieważ uważam, że opozycja między świeckim a religijnym nie jest tak ostra. Laickość może być autonomiczną formą życia. Model laicki jest nie do pogodzenia z religią, ponieważ zakłada nie tylko rozdzielenie, ale zamknięcie religii w sferze prywatnej – powiedział komentator.
Według Jana Maciejewskiego Polska jest krajem, który nie doświadczył sekularyzacji. – Kluczową datą w Europie w tym kontekście jest 1648 rok, czyli pokój westfalski, który demontował ład chrześcijański. Rozwój stosunków między chrześcijaństwem a państwem był kompletnie inny w Polsce i w Europie Zachodniej. We współczesnym polskim nacjonalizmie toczy się dyskusja, czy ma to być nacjonalizm silnego kraju, czy bardziej ambitny projekt, który ma dać więcej światu – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje
Data emisji: 18.10.2017
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA
REKLAMA