Wpływ reformacji na historię Europy

31 października 1517 roku Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Były one wezwaniem do dyskusji na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza. Wydarzenie stało się początkiem reformacji. O tym jak reformacja wpłynęła na historię Europy mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Paweł Lisicki (redaktor naczelny „Do Rzeczy” i autor książki „Luter. Ciemna strona rewolucji”) i Łukasz Kobeszko (portal Aleteia).

2017-10-31, 07:30

Wpływ reformacji na historię Europy
Marcin Luter na obrazie Lucasa Cranacha Starszego. Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Posłuchaj

30.10.2017 Paweł Lisicki i Łukasz Kobeszko o reformacji
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Pawła Lisickiego współczesne Niemcy próbują wypromować Marcina Lutra jako założyciela nowych Niemiec i Europy. – Z punktu widzenia politycznego rewolucja Lutra polegała na tym, by powstały suwerenne państwa w obrębie Rzeszy niemieckiej, gdzie książęta mieli władzę, jakiej nie mieli wcześniej inni władcy świeccy. Luter mówił, że mieli oni sprawować funkcję nadzwyczajnego biskupa. Państwo zyskało takie prawa o jakich marzyli cesarze średniowieczni. To początek doktryny, która doprowadziła do kultu państwa i etatyzmu – powiedział redaktor naczelny „Do Rzeczy”.

Według Łukasza Kobeszki reformacja zmieniła kształt Europy, ale nie miała aż tak dużego wpływu na historię, jaki jej się przypisuje. – Można powiedzieć, że reformacja zapoczątkowała mocne skupienie się na państwie, które miało miejsce w okresie renesansu. Od tych tendencji nie był także wolny Kościół Rzymski, który w czasach Lutra nie potrafił zachować równowagi między tym, co świeckie, a tym, co święte. Papieże często dążyli do silnej władzy politycznej. Dlatego wydaje mi się, że te oddziaływania szły w dwie strony – mówił gość Polskiego Radia 24.

Kościół Ewangelicko-Augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteranów. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 20:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej