X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"W gruncie rzeczy". Kulisy słynnej wymiany szpiegów w okresie PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 20:35
Wymiana szpiegów z 1985 r. miała charakter pakietowy, w trakcie której wymieniono 5 szpiegów pracujących dla bloku wschodniego za 25 szpiegów pracujących dla zachodu. Od strony polskiej w wymianie uczestniczył chociażby Marian Zacharski. Było w niej jednak więcej Polaków, np. słynny szermierz Jerzy Pawłowski, czy Leszek Chróst - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Skubisz ze szczecińskiego oddziału IPN.
Audio
  • 12.07.2019 Dr Paweł Skubisz o werbunku polskich szpiegów w PRL
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Paweł Skubisz przybliżył pokrótce historie werbunków polskich szpiegów. Dość "pechowe" dzieje dotyczą Leszka Chrósta, któremu Amerykanie zrobili mu kompromitujące zdjęcia na Tajlandii, a szpieg wpadł w Polsce w bardzo prosty sposób. - Zatrzymano go na podstawie listu, który był do niego adresowany przez CIA. Takie listy były niespójne i charakteryzowały się staroświecką treścią. Chróst ujawnił potem całą swoją działalność szpiegowską na rzecz Amerykanów. Skazano go na karę śmierci, lecz ostatecznie ułaskawiono go i dostał wyrok 25 lat więzienia - powiedział.

Gość PR 24 przyznał, że obecnie bada wątek szpiegowski szermierza olimpijskiego, Jerzego Pawłowskiego i ta sprawa jest tak zawiła, że jest to opowieść na oddzielną audycję - Sprawa Jerzego Pawłowskiego jest dość skomplikowana. Nie jestem przekonany co do tego, że był on tylko szpiegiem amerykańskim. Wydaje mi się, że prowadził wielowymiarową grę z wieloma wywiadami. To wymaga dłuższej analizy. Jaruzelski miał uraz do oficerów i żołnierzy, którzy współpracowali z innymi wywiadami i długo nie chciał się zgodzić na wymianę Pawłowskiego. Zgodził się na wymianę z Pawłowskim pod warunkiem, że ten zostanie w Polsce - zaznaczył.

Marian Zacharski miał z kolei przewozić z USA do Polski bardzo cenne dokumenty wywiadowcze, na podstawie których Rosjanie mogli potem tworzyć nowe technologie - Pomimo że nigdy nie był szkolony, okazał się fenomenalnym werbunkiem. Nie tylko dla Polaków, ale i dla Rosjan Zacharski był bardzo cenny. Przywiózł on do kraju znaczą liczbę amerykańskich dokumentów. Całość pozyskanych materiałów została przetransportowana do Związku Radzieckiego. Jedną z pierwszych osób, które go przyjęły i mu gratulowały był gen. Czesław Kiszczak, choć Zacharskiego traktowano z podejrzliwością - oznajmił dr Skubisz.

Audycję prowadził Rafał Dudkiewicz 

Polskie Radio 24/pkr

------------------------------------

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak