Porozumienie ws. sprawie Pomnika Katyńskiego. "To dowód na świetną organizację Polaków"
– Bez wątpienia kluczowe było działanie amerykańskiej Polonii i pana Sławomira Platty – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. W audycji „Jakim Prawem” rozmowa na temat konfliktu dotyczącego Pomnika Ofiar Katyńskich w Jersey City oraz o porozumieniu, do którego udało dojść się stornie polskiej i burmistrzowi miasta, w którym znajduje się monument.
2018-05-19, 15:00
Posłuchaj
Rafał Ziemkiewicz przyznał, że decyzja o nie usuwaniu pomnika, którą pierwotnie zakładał włodarz Jersey City Steven Fulop, jest sukcesem Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych oraz Sławmoira Platty, polonijnego adwokata, który był jednym z przedstawicieli polskiej strony.
– Był to dowód na świetną organizację Polaków. Pokazali burmistrzowi Fulopowi, że tak łatwo mu nie pójdzie. Myślę, że nas zlekceważył i mocno zdziwił się, gdy zobaczył, w jaki sposób nasi rodacy potrafią walczyć o swoje. Zjednali sobie weteranów z Wietnamu, czy radnego z Korei. Mógł iść w zaparte, ale nic nie gwarantowało mu sukcesu. Jego wyobrażenie i to, co wypisywał o Polakach, było bezczelne – powiedział publicysta.
W czasie sporu o Pomnik Katyński, Steven Fulop w obraźliwych słowach odniósł się do marszałka polskiego Senatu Stanisława Karczewskiego. Rafała Ziemkiewicz podkreślił, że naubliżał w sposób całkowicie niedopuszczalny. – Nie padło żadne przepraszam. Stwierdził, że zrobił to pod wpływem emocji i że nie ma potrzeby, by robić z tego aferę – dodał.
Audycję „Jakim Prawem” prowadził mec. Artur Wdowczyk.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
____________________
Data emisji: 19.05.2018
Godzina emisji: 14:37
REKLAMA
REKLAMA