Rafał Ziemkiewicz: w Niemczech prawo krajowe jest ponad prawem UE. W Polsce odwrotnie
- Trybunał niemiecki orzekł, że prawo niemieckie jest ponad europejskim, a w Polsce Trybunał Konstytucyjny za czasów pana Rzeplińskiego już zdążył służalczo orzec, że prawo europejskie jest ponad prawem polskim – powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz.
2018-10-27, 15:01
Posłuchaj
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 19 października zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Zawieszenie dotyczy przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. TSUE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.
- Mało kto sobie zdaje sprawę, że TSUE zaczął właśnie demontaż Unii Europejskiej. Bo jeżeli za tym zabezpieczeniem pójdzie wyrok, to w odpowiedzi pojawią się reakcje kolejnych państw członkowskich. One wiedzą, że na razie Trybunał "sobie pozwala", bo Polska nie ma dobrej prasy, nikt się za nią nie ujmie, a poza tym w naszym kraju jest silna opozycja "magnacka". Ale precedens zostanie stworzony i potem można nim uderzyć, na przykład we Włochy, Hiszpanię czy Austrię – skomentował Rafał Ziemkiewicz.
Jego zdaniem niektóre państwa będą brały przykład z Niemiec. – Gdzie obowiązuje, co prawda niepisana, nie do końca wyartykułowana reguła: że niemiecki sąd konstytucyjny uznał, iż prawo niemieckie jest nadrzędne nad wspólnotowym. Dlatego nie wykonuje on z zasady orzeczeń TSUE. Takich orzeczeń uzbierało się już ponad 70. Myślę, że kolejne kraje zaczną się "wysuwać" spod tej kompetencji unijnego trybunału – powiedział publicysta.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Artur Wdowczyk
Polskie Radio 24/bartos
-------------------------
Data emisji: 27.10.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 14.37
REKLAMA