Jaka przyszłość polskich kopalni?

O polskim górnictwie i energetyce w kontekście ostatnich wydarzeń w kopalni Zofiówka, przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach i ciągłych bojów Polski o energetykę opartą na węglu mówili Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek, prof. Zbigniew Kasztelewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), inżynier górnictwa dr Piotr Litwa, Wacław Czerkawski (Związek Zawodowy Górników w Polsce), ekonomista dr Cezary Mech ekonomista i Jakub Wiech portal Defence24.

2018-05-12, 11:20

Jaka przyszłość polskich kopalni?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: jsw.pl

Posłuchaj

12.05.18 Prof. Zbigniew Kasztelewicz, prof. Mariusz Orion Jędrysek, dr Piotr Litwa, Wacław Czerkawski, dr Cezary Mech i Jakub Wiech o przyszłości kopalni w Polsce.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, „choć cała polska gospodarka bazuje na surowcach, problem leży w regulacjach prawnych, planowaniu przestrzennym, technologiach, w zgodach społecznych”. – Te wszystkie elementy obejmuje polityka surowcowa. Jest to potężny i bardzo trudny do przygotowania dokument. Pracujemy nad nim i mamy jeszcze nieco ponad rok do jego uchwalenia – zapowiedział gość.

Wacław Czerkawski podkreślił, że Związek Zawodowy Górników w Polsce od dłuższego czasu lobbuje w rządzie, by dopuścili go jako stronę społeczną, jako związki zawodowe, do działań związanych m.in. ze zbliżającym się szczytem klimatycznym w Katowicach.

- Wiemy jak się tam mówi o węglu. Współpracujemy z europejskimi związkami zawodowymi i nie chcemy, by mówiono w Katowicach o dekarbonizacji. Jesteśmy za czystym powietrzem, ale nie kosztem węgla, który się często bezpodstawnie obwinia – mówił.

W opinii dr Cezarego Mecha, Polska musi dbać o swoje interesy w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego i mieć bardziej zdecydowaną pozycję względem Unii Europejskiej. - Niebezpieczeństwo polega na tym, że Unia Europejska narzuca nam rozwiązania ekologiczne i te dotyczące emisji dwutlenku węgla. To, co osłabia zyskowność całej działalności to fakt, że musimy zagwarantować taki poziom bezpieczeństwa pracy w kopalni, który może zlikwidować efektywność każdej kopalni. Problem jest też z wykorzystaniem tego surowca, by następnie zamienić go na energię elektryczną – tłumaczył ekonomista.

REKLAMA

Jakub Wiech podkreślił z kolei, że polskie górnictwo jest w tym momencie silnie związane ze światowym rynkiem węgla. - Ceny surowca dyktowane przez największych graczy, jak Chiny, wpływają na opłacalność wydobycia węgla w naszych kopalniach, a wydobycie węgla kamiennego w Polsce spada. Nie jesteśmy w stanie pokrywać naszego zapotrzebowania na węgiel i zaczynamy go importować – oznajmił.

Przywołał także przykład Niemiec. - Niemcy w grudniu tego roku zamykają swoją ostatnią kopalnię węgla kamiennego, ale nie rezygnują z elektroenergetyki opartej na tym surowcu. Warto, by polski rząd przyjrzał się jak w Niemczech wyglądał ten proces. Był to bowiem długotrwały proces budowania przede wszystkim osłony socjalnej wokół pracowników górnictwa, zagwarantowanie im bezpiecznego skoku w inną branżę. Tereny górnicze zostały zagospodarowane – mówił Wiech.

Dr Piotr Litwa odniósł się do kwestii bezpieczeństwa pracy w kopalni. - Kopalnie węgla kamiennego w Polsce są niebezpieczne z punktu widzenia warunków z jakimi dzisiaj mamy do czynienia a więc geologii i zagrożeń naturalnych występujących w górnictwie. W ostatnich kilkunastu latach poziom tych zagrożeń uległ znacznemu wzrostowi, w związku z tym m.in. że schodzimy corocznie z eksploatacją o kilka, kilkanaście metrów głębiej, a na poziomie ok. 900, 1000 metrów warunki niestety są diametralnie inne niż na poziomie 300 metrów. Należy się więc liczyć z występowaniem zagrożeń – wyjaśnił.

Prof. Zbigniew Kasztelewicz wyjaśnił, że „wypadki były są i będą”. – To walka z naturą. Całe polskie górnictwo jest jednak bardzo bezpieczne. Wypadków śmiertelnych jest ok. 20 na rok – podsumował.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

REKLAMA

Debata w PR24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.05.18

Godzina emisji: 10:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej