X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dziedzictwo Sierpnia '80. NSZZ "Solidarność" wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 11:43
O dziedzictwie Sierpnia '80 i Solidarności mówili w Polskim Radiu 24: Janusz Śniadek, poseł PiS, były przewodniczący NSZZ "Solidarność", Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność", prof. Antoni Dudek, historyk UKSW i prof. Henryk Domański, socjolog PAN.
Audio
  • 25.08.18 Debata w PR24: Dziedzictwo Sierpnia' 80 i NSZZ Solidarność. Komentarze
Strajkujący pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina na bramie stoczni
Strajkujący pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina na bramie stoczni Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Janusz Śniadek, poseł PiS zwrócił uwagę, że NSZZ "Solidarność" zmienia się tak jak nasz kraj. - Ma dawać swoim członkom poczucie bezpieczeństwa. Reaguje na to, co jest wokół. Przynależność do Solidarności dotyczyła zawsze osób, które maja stosunek pracy. Jest natomiast faktem, że w 1980 roku w opresyjnym systemie politycznym była parasolem dla wszelkich form aktywności społecznej. Po roku 1989 widzieliśmy jak to wszystko zaczęło się rozpraszać. Bardzo wiele podmiotów próbowało dyskontować wcześniejszą historię solidarnościową – powiedział były przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Marek Lewandowski zaznaczył, że był to przede wszystkim związek zawodowy. - Solidarność była związkiem zawodowym, który w swoim działaniu przypominał ruch społeczny. Nie można było przystąpić do organizacji bez wypisania deklaracji w konkretnym zakładzie pracy. Solidarność z konieczności w różnym czasie brała na siebie różne obowiązki. Stosowała też różne metody działania. Zawsze w zależności od tego, co było potrzebne. Tak jest do dzisiaj. Solidarność zmienia się tak, jak oczekują tego jej członkowie. To największa i najlepiej zorganizowana grupa społeczna w Polsce, która ma istotny wpływ na naszą rzeczywistość - wyjaśnił rzecznik NSZZ "Solidarność".

Zdaniem profesora Antoniego Dudka prawo do dziedzictwa Solidarności ma każdy, kto się z nią utożsamia.  - Realnie Solidarność do 1989 roku była wielkim ruchem społecznym, ubranym w szaty związku zawodowego, żeby móc działać legalnie. W ramach Solidarności działały dwa główne nurty: społeczno-socjalny i wolnościowy. Po upadku komunizmu mamy do czynienia z masą ludzi, dla których związek zawodowy już nie jest ważny. Utożsamiają się z Solidarnością istniejącą do roku 1989. W Polsce toczy się spór, kto ma prawo do NSZZ z lat 1980-1989 i będzie trwał tak długo jak w przestrzeni publicznej będą funkcjonować osoby, dla których to doświadczenie jest ważne – zwrócił uwagę historyk.

Z kolei profesor Henryk Domański zauważył różnicę pomiędzy NSZZ "Solidarność" dzisiaj a w latach 80. -  Dzisiejsza Solidarność jest związkiem zawodowym, natomiast ta z 1980 roku była ruchem społecznym. Dała wolność i pozwoliła uwierzyć, że można przeprowadzić pewne rzeczy, które wcześniej wydawały się niemożliwe. Większość ludzi w Polsce nie wierzyła, że komunizm może upaść. Dla mnie Solidarność jest symbolem. Natomiast w tej chwili to związek zawodowy. Z punktu widzenia społecznego postrzegany jest, jako w pewnym stopniu klasowy – podsumował socjolog.

Więcej w całej audycji.

Debatę Polskiego Radia 24 prowadził Jerzy Jachowicz. 

PR24/ras

___________________

Data emisji:25.08.18

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Chudkiewicz: jeżeli chcemy poważnych reform trzeba zacząć ludziom godnie płacić

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 11:59
- Szeregowi pracownicy sfery budżetowej domagają się realnych podwyżek. To są ludzie, którzy od lat walczą o to, aby ich sytuacja się poprawiła – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń