X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Karol Gac: opozycja będzie próbowała przypominać o sobie w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 11:26
- Osobowość marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego może być zarówno atutem, jak i przeszkodą w PO. Ma on w sobie zbyt dużo megalomanii. Co prawda w polityce jest od dawna, ale nikt nie spodziewał się po nim takiej funkcji - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac z "Do Rzeczy". Gośćmi audycji byli również Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej oraz Jerzy Mosoń z "Polish Market". 
Audio
  • 23.11.2019 Goście "Debaty w PR24" o bieżących wydarzeniach politycznych w Polsce
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki
Marszałek Senatu Tomasz GrodzkiFoto: PAP/Leszek Szymański

Goście Polskiego Radia 24 omawiali bieżące wydarzenia polityczne, a także wyzwania stojące przed niektórymi postaciami z rodzimej sceny politycznej. Sporo miejsca w debacie poświęcono m.in. marszałkowi Senatu, Tomaszowi Grodzkiemu.

"Platforma Obywatelska nie posiada strategii"

- Senat będzie miejscem, w którym opozycja będzie próbowała o sobie przypomnieć. Marszałek Grodzki ma w sobie zbyt dużo megalomanii. Jego osobowość marszałka Grodzkiego może być zarówno atutem, jak i przeszkodą w PO. W polityce jest od dawna, ale nikt nie spodziewał się po nim takiej funkcji. Był niegdyś sondowany jako osoba, która mogłaby przejść do PiS - zauważył Karol Gac.

Anusz1200a.jpg
Dr Andrzej Anusz: będzie duża rywalizacja między KO a Lewicą

- Największa partia opozycyjna nie ma strategii. PiS chce skutecznie rządzić i poszerzać swoje wpływy. Lewica będzie próbowała wskazywać na swoje różnice w porównaniu do PO i zaistnieć kosztem tej partii. PSL będzie kreował się na „partię rozsądku”. Politycy PO są zajęci walką o PO. Idea prawyborów nie byłaby taka zła, gdyby było wielu kandydatów i debaty. Wtedy mógłby być to powiew świeżości, a tak Grzegorz Schetyna musiał rozpaczliwie szukać kontrkandydata dla Małgorzaty Kidawa-Błońska - zaznaczył.

Wypowiedział się on również na temat Wiosny Roberta Biedronia oraz Konfederacji, która może mieć kłopoty z utrzymaniem jedności. - Wiosna od początku była produktem wizerunkowym i trampoliną do PE dla niektórych osób. Zdezerterował nawet Robert Biedroń i stąd działacze Wiosna nie mając perspektyw przechodzą do SLD - uważa publicysta.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Paweł Kowal: Platforma Obywatelska ma ofertę dla klasy średniej

- PiS po raz pierwszy ma po swojej prawej stronie konkurencję. Konfederacja będzie mocno naciskać na nich w wielu kwestiach. Jestem ciekaw czy Konfederaci utrzymają jedność, choć być może wielość liderów będzie zaletą tej formacji - dodał. 

"W. Kosiniak-Kamysz uratował PSL"

Zdaniem Jerzego Mosonia "marszałek Grodzki nie został wyciągnięty z kapelusza. Jego nominacja wynikała z dobrze przyjętej strategii. Ma on wszystko przemyślane. Z kolei głosowanie nad KRS będzie ciążyło nad marszałek Witek. być może gra na siebie, ale gra też na PO i jest człowiekiem Grzegorza Schetyny. Kluczowe dla PiS ustawy będą w Senacie wstrzymywane. Liberałowie nie będą akceptować chociażby wzrostu ceny alkoholu".

Rozmówca ocenił także poczynania opozycji. - Władysław Kosiniak-Kamysz uratował PSL. Nieudany eksperyment lewicowy powinien być dla tej partii sporą nauczką - przyznał. Odnosząc się natomiast do Konfederacji, twierdzi on, że "ma ona strategię, aby wysysać prawicowy elektorat z PiS".

Władysław Teofil Bartoszewski 1200.jpg
Władysław Teofil Bartoszewski: jeśli kogoś się boimy, to Andrzeja Dudy

Przewiduje on także, że Robert Biedroń ma coraz mniejsze szanse na bycie kandydatem Lewicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. - Adrian Zandberg swoim płomiennym przemówieniem w Sejmie zdystansował Roberta Biedronia, który raczej nie będzie chciał się boksować w wyborach - mówił w PR24 Jerzy Mosoń.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Julia Zimmermann: koncepcja opozycji totalnej kompletnie się nie sprawdziła

- Jeśli ktoś zasmakował sukcesu w Bruksela, trudno mu wrócić do Polska. Donald Tusk będzie teraz kimś w rodzaju nadzorcy PO - orzekł rozmówca zapytany o rolę Donalda Tuska w polskiej polityce po wyborze na szefa Europejskiej Partii Ludowej. 

"Niewesoła przyszłość Pawła Kukiza"

Miłosz Manasterski zwrócił uwagę, że marszałkowie Sejmu i Senatu mają zupełnie różne osobowości. - Marszałek Witek jest członkiem zespołu. Ma reprezentować PiS i nie prowadzi politycznej gry. Marszałek Grodzki ma inne ambicje i gra „na siebie” - uznał publicysta.

- Grzegorz Schetyna będzie miał duży problem z marszałkiem Grodzkim. To trzecia osoba w państwie i już pokazuje on swoim kolegom, że dużo może. Jego błędem jest to, że cały czas pompuje swoją konkurencję, czyli PiS i Lewicę. Wydaje się, że nikt w PO nie ma pomysłu jak z tym walczyć, poza uśmiechem Małgorzaty Kidawa-Błońska - powiedział.

Agnieszka Ścigaj 1200.jpg
Agnieszka Ścigaj: Paweł Kukiz jest jednym z dwóch liderów Koalicji Polskiej

Odniósł się on także do Pawła Kukiza i jego przyszłości w Koalicji Polskiej. - Kukiz zrobił coś niebywałego, co powinno spowodować, że nikt na niego nie zagłosuje. Okazało się natomiast, że osiągnął sukces z partią systemową. To pokazuje, że wyborcy często działają irracjonalnie. Uważam, że jego przyszłość jest raczej niewesoła. Trudno sobie wyobrazić, że odbuduje KUKIZ'15 i trudno sobie wyobrazić, że zostanie szefem PSL - zaznaczył Miłosz Manasterski.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Agaton Koziński: Platforma Obywatelska powtarza różne frazy jak zdarta płyta

Jak wskazał, PO mogłaby znacznie lepiej wizerunkowo wykorzystać prawybory w swojej partii. - Przypominając sobie taśmy Neumanna, można obawiać się o demokratyczność prawyborów w PO, lecz takie prawybory mogłyby być doskonałą okazją do objazdu po Polsce i rozpoczęciu własnej, osobistej kampanii, czego ci kandydaci nie robią - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

***

Rozmawiał Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/pkr

--------------------------------------

Data emisji: 23.11.2019

Godzina emisji: 09:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sachajko (Kukiz’15): nie jesteśmy w parlamencie dla apanaży

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 09:15
- Nasi wyborcy rozumieli, dlaczego startujemy z list PSL, Polacy są pragmatyczni. Nie ulegliśmy naciskom konkurencji, która chciała, żebyśmy jako Kukiz'15 popełnili samobójstwo polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Porzucek: nie cała opozycja głosowała za kandydatami PO i Lewicy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 10:09
- Widać było wyraźnie, że politycy PO i Lewicy mieli kłopoty podczas głosowania do Krajowej Rady Sądownictwa. Pani marszałek pytała czy wszystko jest w porządku, ale posłowie powiedzieli, że potrzebują czasu i potem podnieśli larum. Myślę, że kolejne tygodnie spowodują, że będziemy sobie radzić coraz lepiej i nie będzie afer tam, gdzie ich nie ma - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek z PiS. Gościem audycji była również Paulina Matysiak z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kwiecień: PiS będzie systematycznie podnosiło wydatki na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 11:33
- Dążymy do tego, aby świadczenia medyczne w Polsce stały na dobrym, europejskim poziomie. W ciągu 4 lat nakłady na służbę zdrowia zwiększyliśmy o 25 mld złotych. Chcemy, aby w roku 2024 wydatki te osiągnęły poziom 160 mld złotych i jestem przekonana, że to osiągniemy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło o lewicy: proponuje pewien model destrukcji rodziny

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 11:27
Program Zjednoczonej Prawicy kładł nacisk na rodzinę, a ugrupowania lewicowe proponują "pewien model destrukcji rodziny" - oceniła w Krakowie była premier Beata Szydło, krytykując oddanie Lewicy przewodnictwa w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystko nastąpiło w prawidłowy sposób". Premier o głosowaniu ws. KRS

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 09:12
- Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że marszałek Elżbieta Witek nie znała wyników głosowania ws. KRS i że wszystko nastąpiło w prawidłowy sposób - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń