Prof. Jan Żaryn: zdrada narodu była wyborem Wojciecha Jaruzelskiego
- Wojciech Jaruzelski nie został wychowany przez rodziców, aby zostać zdrajcą narodu polskiego. To był jego wybór - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn. Gośćmi audycji byli także: publicysta dr Krzysztof Karnkowski i dr Wojciech Myślecki, opozycjonista z czasów PRL.
2019-12-14, 11:00
Posłuchaj
38 lat temu 13 grudnia wypadał w niedzielę. Tego dnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: 38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny
Jan Żaryn przypomniał, że stan wojenny, nawet według prawa obowiązującego w PRL, był nielegalny. - Rada Państwa nie miała takich umocowań, by w okresie funkcjonowania Sejmu podejmować takie decyzje - podkreślił historyk. Zwrócił również uwagę na rolę Wojciecha Jaruzelskiego i jego działania w szerszym kontekście. - Nie został on wychowany przez rodziców, żeby zostać zdrajcą narodu polskiego. To był jego wybór - powiedział gość PR24.
Powiązany Artykuł
Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim
"Konsekwencja wszystkich zdrad Jaruzelskiego"
REKLAMA
W podobnym tonie wypowiedział się Krzysztof Karnkowski.- Stan wojenny, zwłaszcza w przypadku Wojciecha Jaruzelskiego jako jego autora, był nie tyle zdradą, co konsekwencją i ostatnim akordem wszystkich zdrad, jakich generał dopuścił się w swoim życiu. Dobrze to pokazał Grzegorz Braun w filmie "Towarzysz generał" - stwierdził publicysta.
Jego zdaniem "Jaruzelski zaczynając od zdrady swojego środowiska rodzinnego, kulturowego - pisał donosy na kolegów, zdradzał swoich zwierzchników, którym zawdzięczał karierę - zdradził również robotników w roku 70". - Stan wojenny był natomiast konsekwencją jego drogi życiowej - dodał Karnkowski.
Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:
REKLAMA
Wojciech Myślecki podkreślił, że stan wojenny "na płaszczyźnie prawnej był działaniem nielegalnym i nieuzasadnionym". - W polskim prawie nie przewidywano możliwości wprowadzenia stanu wojennego, nawet w warunkach daleko idącej destabilizacji państwa - powiedział były opozycjonista.
- Byliśmy częścią bloku sowieckiego. Nasza suwerenność była mocno ograniczona. Stan wojenny był pewnego rodzaju decyzją suwerenną władzy w Polsce - oni rozpaczliwie bronili swojej, realnej władzy - tej grupy ludzi, która reprezentowała władzę sowiecką w naszym kraju - zaznaczył Myślecki.
Audycja:
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: Jan Żaryn, Krzysztof Karnkowski, Wojciech Myślecki
Data emisji: 14.12.2019
Godzina emisji: 09.06
R24/PAP/IAR/bartos
Polecane
REKLAMA