Prof. Jacek Reginia-Zacharski: Jan Paweł II był częścią tercetu "jasnej strony"
- Jeśli chodzi o motywowanie Polaków i nadzieję, roli Jana Pawła II można przecenić. Pewne słowa, które wypowiedział, pamięta się i cytuje się do dzisiaj - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego. - Nie bez przyczyny, mówiąc o końcu zimnej wojny, wskazuje się tercet tej "jasnej strony" i wymienia jego - argumentował prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Mimo, że był głową Kościoła Powszechnego, zachowywał się po polsku, tej polskości się nie wstydził - zauważał z kolei Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
2021-04-03, 11:08
2 kwietnia przypadła 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Pontyfikat papieża Polaka i jego znaczenie dla historii Polski i dla upadku komunizmu, przypominali goście Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Prof. Żukowska-Gardzińska: podsumowanie pontyfikatu
Tercet "jasnej strony"
- Rola Jana Pawła II, jeśli chodzi o wyzwalanie się Polski i Polaków ze strachu i z komunizmu, jest trudna do przecenienia - przekonywał prof. Jacek Reginia-Zacharski. - Słowa "nie lękajcie się", odwaga do bycia sobą, do prawdy, do myślenia, była na gruncie polskim akceleratorem wszystkiego. Polacy są narodem bitnym, odważnym, niemniej - przywódca duchowy, jak Jan Paweł II, który mówi: nie bójcie się, bo są rzeczy ważniejsze niż strach, to był ogromny impuls - wskazał gość "Debaty PR24".
Czytaj także:
- "Budowanie wspólnoty". Michał Senk o działalności Centrum Myśli Jana Pawła II
- Bp Zmitrowicz o rocznicy śmierci Jana Pawła II: przykład odchodzenia i ufania Bogu
Rozmówca Jerzego Jachowicza podkreślił też, że pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była "kolejnym impulsem" w czasach komunistycznych, przepełnionych strachem i niepewnością. - Nie bez przyczyny, mówiąc o końcu zimnej wojny, wskazuje się tercet tej "jasnej strony": Jana Pawła II, Ronalda Reagan i Margaret Thatcher - podkreślił prof. Jacek Reginia-Zacharski.
"Nie wstydził się polskości, polskość promował"
- Mimo, że był głową Kościoła Powszechnego, zachowywał się po polsku, tej polskości się nie wstydził, wprowadzał akcenty polskie do Watykanu - oczywiście, zachowując szacunek dla tamtejszych tradycji - zauważył Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. Zwrócił także uwagę, że Jan Paweł II był pierwszym papieżem nie-Włochem po 455 latach, mimo to "polskości się nie wyrzekł". - Wchodząc do takiej korporacji, "zwłoszczonej", w sposób naturalny, przystosowując się, mógłby dopasować się do niej - ocenił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Jedno z wielu działań przeciwko Janowi Pawłowi II". Dr Grajewski o operacji KGB pod kryptonimem "Kaplica"
Dodał, że takie zachowania są obserwowane m.in wśród Polaków, którzy wyjeżdżają za granicę. - Papież pozostał sobą, a wielu naszych rodaków rezygnuje z polskości i polskiej kultury - zaznaczył. - Papież Jan Paweł II nie tylko nie wstydził się polskości, on tę polskość promował - podkreślił Miłosz Manasterski.
"Jego słowa cytuje się do dzisiaj"
- Nikt tyle nie zrobił dla promowania naszego kraju, regionu - zgodził się Artur Wróblewski. - Jan Paweł II jedną ze swoich encyklik poświęcił apostołom Słowian. Cała encyklika została poświęcona naszemu regionowi. To jest też ten aspekt, gdzie mamy kogoś, kto promuje nas. A często spojrzenie na Polskę, czy całą Europę wschodnią było stereotypowe - przyznał politolog. Gość "Debaty PR24" stwierdził też, że dzięki Janowi Pawłowi II "nastąpiło ożywienie kontaktów, ludzie byli zaciekawieni Polską, skoro tak mądry człowiek i o takiej duchowości stamtąd przybył, wprowadzając reformy i renesans na Zachodzie".
Posłuchaj
- Jeśli chodzi o motywowanie Polaków i nadzieję - tego nie można przecenić. Pewne słowa, które wypowiedział, pamięta się i cytuje się do dzisiaj - zaznaczył. Przywołał pielgrzymkę papieską do Polski w 1987 roku, gdy Jan Paweł II na Westerplatte mówił do młodzieży o "znajdywaniu swojego Westerplatte". - Cytuję ten fragment, by pokazać uniwersalność tych słów. O nich do dziś się pamięta - podkreślił Artur Wróblewski.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Debata PR24"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)
Data emisji: 3.04.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 9.06
mbl
Polecane
REKLAMA