Prof. Mieczysław Ryba: Unia chce być super państwem, widać to bardzo wyraźnie

- Szereg różnych takich mniejszych, większych ataków, które powodują, że jesteśmy jak gdyby okrążani. Unia chce być super państwem, to widać bardzo wyraźnie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL-u.

2021-06-12, 11:06

Prof. Mieczysław Ryba: Unia chce być super państwem, widać to bardzo wyraźnie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com

Na pytanie, "czy możemy już mówić o zmasowanym ataku na Polskę ze strony zagranicy, ze strony Unii Europejskiej" prof. Mieczysław Ryba odparł "wydaje się tak". - Z jednej strony kwestie rezolucji Parlamentu Europejskiego, zapowiedzi Komisji Europejskiej dotyczące tak zwanej praworządności, dziwne rzeczy związane z Baltic Pipe, z Turowem - mówił.

Powiązany Artykuł

shutterstock europarlament free parlament europejski free 1200 2.jpg
Prof. Reginia-Zacharski o rezolucji PE: zagraniczny etap ciągle tej samej walki politycznej w Polsce

- Szereg różnych takich mniejszych, większych ataków, które powodują, że jesteśmy jak gdyby okrążani. Unia chce być super państwem, to widać bardzo wyraźnie, jeśli Komisja Europejska miała być sekretariatem reprezentującym wolę wszystkich państw członkowskich, a dzisiaj ona staje się kreatorem takiej polityki w różnych dziedzinach i poucza państwa członkowskie, na przykład próbuje premiera Morawieckiego dyscyplinować, żeby ten wycofał swój wniosek do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który w zakresie Konstytucyjnym jest najwyższym Trybunałem, to dokładnie ilustruje, jaki jest tego cel. Celem jest super państwo, budowane na bazie ideologii rewolucji kulturowej, rewolucji seksualnej, to jest rozumienie praw człowieka. Jeśli ktoś nie wpisuje się w ten kontekst, jest uznawany za nie praworządnego i uderzającego w te prawa - zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski odnosząc się do słów prof. Mieczysława Ryby, zgodził się z poruszeniem przez niego kluczowego elementu. - Rzeczywiście wzmożenie, zmiany itp. były tak naprawdę podskórnie widoczne wcześniej, ale one dostały takiej specyficznej akceleracji po objęciu Urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joe Bidena - powiedział.

Czytaj także:

- To był bardzo wyraźny sygnał o głębokiej, pewnie pogłębiającej się zamianie w wymiarze ideologicznym, ale też przede wszystkim zmianie w wymiarze geopolitycznym. Sygnał do Europy poszedł bardzo prosty i dosyć szybko, po kwartale, że amerykanie będą grali tak naprawdę wyłącznie na Niemcy, jako głównego regulatora spraw europejskich. To nieprawda, że Europa zupełnie wypadła z optyki amerykańskiej. Wszystko będzie podporządkowane tej myśli, pewnie w niektórych państwach Unii Europejskiej to jest troszeczkę nadinterpretowane, ale to tworzy koło zamachowe, które powoduje, że ta polityka europejska przyśpiesza - tłumaczył prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Jak dodał "Aby Unia Europejska osiągnęła zdolność do zamiany traktatu w jej obecnych warunkach prawnych, trzeba po prostu doprowadzić do tego, że walcem zostaną usunięte wszystkie konserwatywne rządy niechętne tendencjom federacyjnym i nie będzie żadnych przeszkód".

Powiązany Artykuł

shutterstock flaga polski ue 1200.jpg
"Głos krajów członkowskich ma być ograniczony". Fogiel o niemieckim sposobie myślenia w UE

Miłosz Manasterski podkreślił, że "każda akcja wywołuje reakcję". - Teoretycznie Unia rzeczywiście dysponuje różnego rodzaju narzędziami, którymi może nam bardzo utrudniać życie. Może komplikować różne sprawy i jednocześnie niestety utrudniać wychodzenie z kryzysu. Chociaż on jest płytki, dotknął również nas, a chcielibyśmy, żeby było po prostu tak jak w 2019 roku, a nawet lepiej. Korzystając właśnie po to z funduszy unijnych, tych grantowych i tych ewentualnie, które są także pożyczką, którą w przyszłości trzeba będzie jakoś spłacić, a pożyczki biznesowe dobrze się spłaca, jeżeli one są zużyte na to, żeby świetnie na nich zarabiać, więc problem jest. Natomiast też nie jesteśmy bezbronni, tutaj mój przedmówca zwrócił uwagę, że w wojnie jest potrzebny konsensus, więc mamy ostatnie takie działo ratunkowe, czyli radę Europejską, gdzie musi być ona ciągle jednomyślna - mówił.

- Wyobrażam sobie tę przyszłość, oczywiście nie jest to precyzyjna wizja, ale zakładam, że przez dłuższy czas będzie potworny bałagan stworzony na poziomie europarlamentu. Takie zamieszanie jak teraz na przykład z tą rezolucją, która właściwie jest wewnętrznie sprzeczna, jeżeli chodzi o prawo, następnie chaotyczne działania Komisji Europejskiej i wielkie sprzątanie na poziomie Rady Europejskiej gdzie trzeba będzie wypracowywać kompromisy - wyjaśniał Miłosz Manasterski.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Prof. Mieczysław Ryba, prof. Jacek Reginia-Zacharski, Miłosz Manasterski o relacjach międzynarodowych ("Debata PR24") 48:00
+
Dodaj do playlisty

 

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Mieczysław Ryba (historyk, KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)
Data emisji: 12.06.2021
Godzina emisji: 09.07

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej