Po spotkaniu Biden-Putin. Dr Kawa: centra generujące politykę amerykańską raczej nie zmieniają nurtu

- Opinia publiczna po prostu chciałaby wiedzieć, czy faktycznie zmieniają się priorytety polityki amerykańskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa. Gośćmi audycji byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), prof. Mieczysław Ryba (historyk, KUL) i dr Bartłomiej Nowak (Vistula).

2021-06-19, 10:47

Po spotkaniu Biden-Putin. Dr Kawa: centra generujące politykę amerykańską raczej nie zmieniają nurtu
Prezydenci Władimir Putin i Joe Biden. Foto: PAP/EPA/PETER KLAUNZER

Powiązany Artykuł

Biden Putin szczyt genewa szwajcaria 1200.png
"Putin wyszedł z większymi zyskami wizerunkowymi". Prof. Reginia-Zacharski o szczycie w Genewie

- Spotkanie (Joe Bidena i Władimira Putina - red.) w Genewie było tyle wyczekiwane, co obfitujące, może w nie do końca bardzo zaskakujące, zwroty akcji. Tak naprawdę jedyne, co możemy powiedzieć po tym spotkaniu, to jest to, czego dowiedzieliśmy się na konferencjach - podkreślił prof. Jacek Reginia-Zacharski. - Czasami miałem wrażenie, że obaj panowie prezydenci byli na innych spotkaniach - dodał.

Posłuchaj

Dr Marek Kawa: centra, które generują politykę czy strategię amerykańską, raczej nie zmieniają nurtu (Polskie Radio 24) 50:27
+
Dodaj do playlisty

- Przede wszystkim ważnym wydaje mi się kto z czym pojechał na ten szczyt - zauważył z kolei prof. Mieczysław Ryba. - Putin przyjechał z jakimś argumentem siły czy domniemaną być może współpracą ze Stanami Zjednoczonymi, a przynajmniej tak Amerykanie czytają to w kontekście strategicznego konfliktu z Chinami, ale proszę zwrócić uwagę, że Biden wcześniej ogłosił zdjęcie sankcji z Nord Stream - podkreślił. - Czyli krótko mówiąc, przed negocjacjami, jakimikolwiek rozmowami, on już jakby sprzedał ten temat - wskazał.

"Chcemy odczytywać, dekodować"

Dr Marek Kawa, amerykanista, zwrócił jednak szczególną uwagę na mnogość interpretacji nie tylko rozmów lecz także gestów prezydentów. - My, zwłaszcza w tej części Europy, chcemy odczytywać, dekodować i to nie tylko podczas krótkiego spotkania przywódców - zaznaczył i dodał, że dzieje się tak dlatego, ponieważ "opinia publiczna po prostu chciałaby wiedzieć, czy faktycznie zmieniają się priorytety polityki amerykańskiej".

- Według mnie, te centra, które generują politykę czy strategię amerykańską, raczej nie zmieniają nurtu - dodał. 

REKLAMA

Dr Bartłomiej Nowak swoją wypowiedź rozpoczął od słów Joe Bidena, które na kilka dni przed genewskim szczytem ukazały się w Washington Post. Wedle nich "demokracja ma być doktryną polityki zagranicznej". - To oznacza bardzo dużo. Tak naprawdę on będzie po pierwsze nie tylko starał się promować demokrację jako system polityczny na świecie, ale że wokół tego będzie budował swoje sojusze - zaznaczył. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata PR24"

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

REKLAMA

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), prof. Mieczysław Ryba (historyk, KUL), dr Marek Kawa (amerykanista, Uczelnia Korczaka w Warszawie), dr Bartłomiej Nowak (Vistula)

Data emisji: 19.06.2021

Godzina emisji: 09.07

jb 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej