"Wyrażenie poparcia dla mniejszych krajów". Dr. hab. Bartłomiej Biskup o wizycie szefów KE i NATO na Litwie i Łotwie

- Mniejsze kraje potrzebują więcej wsparcia na poziomie operacyjnym. Litwa ma dłuższą granicę z Białorusią niż Polska - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego. Gośćmi audycji byli również prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. 

2021-11-27, 10:56

"Wyrażenie poparcia dla mniejszych krajów". Dr. hab. Bartłomiej Biskup o wizycie szefów KE i NATO na Litwie i Łotwie
Przewodnicząca KE oraz sekretarz generalny NATO złożą wizytę w Wilnie i Rydze. Foto: shutterstock/martinbertrand.fr

Szefowie Komisji Europejskiej oraz NATO zapowiedzieli wspólne wizyty na Litwie i Łotwie. W Wilnie przewodnicząca von der Leyen i sekretarz generalny Stoltenberg zostaną przyjęci przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę. Natomiast w Rydze spotkają się z premierem Łotwy Kriszjanisem Karinszem. Spotkania odbędą się w najbliższą niedzielę - 28 listopada. 

"Wyrażenie poparcia dla mniejszych krajów"

Według dr. hab. Bartłomieja Biskupa wizyta szefów KE i NATO ma na celu "wyrażenie poparcia dla mniejszych krajów". - Polska jest i była aktywna na polach dyplomatycznych, jeżeli chodzi o Komisję Europejską i NATO. Tych spotkań na różnych szczeblach było dużo w ostatnich tygodniach - mówił.

Politolog wskazał, że "mniejsze kraje potrzebują więcej wsparcia na poziomie operacyjnym". - Litwa ma dłuższą granicę z Białorusią niż Polska. (...) NATO i UE zdają sobie sprawę z tego, że ta ochrona granic jest wartością priorytetową. Drobniejsze spory należałoby na razie odłożyć na półkę - zaznaczył dr hab. Bartłomiej Biskup.

Posłuchaj

Dr hab. Bartłomiej Biskup, prof. Arkadiusz Jabłoński, prof. Jacek Reginia-Zacharski byli gośćmi "Debaty w PR24" 49:57
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem prof. Arkadiusza Jabłońskiego "kontekst wielkości kraju ma znaczenie". - Wizyta ma pokazać, że to instytucje europejskie kierują sytuacją. Mam wrażenie, że w tym wszystkim jest też taka gra, żeby Polska nie okazała się poważnym graczem, a wręcz liderem w jakiejś sprawie - ocenił.

REKLAMA

Z kolei w opinii prof. Jacka Regini-Zacharskiego "wsparcie instytucji unijnych jest istotne, natomiast jest wsparciem politycznym". - Wydaje mi się, że ominięcie Polski jest intencjonalne. Nieobecność tej dwójki bardzo istotnych polityków w Polsce nie będzie odczytywana w sposób pozytywny, tylko będzie odczytywana jako pewien sygnał - wskazał gość PR24. 

Czytaj również:

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: dr hab. Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski), prof. Arkadiusz Jabłoński (Katolicki Uniwersytet Lubelski), prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 27.11.2021
Godzina emisji: 09.07

PR24/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej