"Kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą". Politolog o Ryszardzie Kuklińskim

2022-02-19, 11:09

"Kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą". Politolog o Ryszardzie Kuklińskim
Legitymacja wojskowa płk. Ryszarda Kuklińskiego. Foto: wikipedia cc

- W Polsce są przynajmniej dwie tradycje myślenia o przeszłości, korzeniach. Mamy dwa pnie, jeden jest niepodległościowy, patriotyczny i uznający Kuklińskiego jako bohatera. Drugi pień i drugi korzeń nie ma nic wspólnego ani z patriotyzmem, ani z myśleniem o niepodległości. W związku z czym jest to kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog UŁ prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi "Debaty PR24" byli również socjolog KUL prof. Arkadiusz Jabłoński oraz politolog USz prof. Maciej Drzonek. 

18 lat temu, 11 lutego 2004 roku zmarł Ryszard Kukliński, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, szpieg CIA o pseudonimach Jack Strong i Mewa. Przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych dokumentów Układu Warszawskiego, za co dostał wyrok śmierci. O szpiegu, który wstrząsnął komuną, mówili na antenie Polskiego Radia 24 politolog Uniwersytetu Łódzkiego prof. Jacek Reginia-Zacharski, socjolog Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Arkadiusz Jabłoński oraz politolog Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Maciej Drzonek. 

"Starcie między kłamstwem i prawdą"

Prof. Jacek Reginia-Zacharski przypomniał, że "Wojciech Jaruzelski powiedział kiedyś o pułkowniku Kuklińskim, że jeżeli on był bohaterem, to kim my jesteśmy". - Myślę, że te słowa bardzo precyzyjnie opisują długotrwały proces ciągnący się od lat 70. Postawiłbym taką tezę, że w Polsce są przynajmniej dwie tradycje myślenia o przeszłości, ale też o korzeniach. Mamy dwa pnie, jeden jest pniem niepodległościowym, patriotycznym, który uznaje, że Kukliński był bohaterem. Z drugiej strony, drugi pień i drugi korzeń nie mający nic wspólnego ani z patriotyzmem, ani z myśleniem o niepodległości odwołujący się do postaci Wojciecha Jaruzelskiego jako męża honoru. W związku z czym jest to kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą - mówił politolog.

Zdaniem prof. Arkadiusza Jabłońskiego "spór o Kuklińskiego jest też sporem o akt założycielski III RP". - O to, w jakim kierunku miała pójść, które wartości stanowią horyzont i punt odniesienia dla budowania niepodległej Polski. Z jednej strony, możemy powiedzieć, jest Jan Paweł II i Ryszard Kukliński, a z drugiej strony z pułkownikiem rywalizował i Jaruzelski, i Wałęsa - zwrócił uwagę socjolog.

Prof. Maciej Drzonek odpowiadając na pytanie, "dlaczego w rocznicę śmierci Ryszarda Kuklińskiego próbowano niszczyć symbole pamięci dotyczące tego, co zrobił dla Polski", zwrócił uwagę m.in. na kwestię, "która była szeroko omawiana w latach 90.". - Czy on był zdrajcą, czy bohaterem - słynna wypowiedź Jaruzelskiego. Płk Kukliński funkcjonował w bardzo specyficznej roli. On był wysoko postawionym oficerem Ludowego Wojska Polskiego, który z racji wykonywanych funkcji podlegał również ochronie kontrwywiadowczej Wojskowej Służby Wewnętrznej (WSW) i był na tyle sprytnym oficerem, że nie dawał żadnych powodów, żeby WSW miała jakiekolwiek wątpliwości co do jego postawy względem LWP czy Związku Radzieckiego w związku z czym po pewnym czasie miał większą swobodę [...]. Dla niektórych jego postawa jest nie do wybaczenia, ponieważ on okazał się lojalny wobec idei, społeczeństwa, narodu, ale nie okazał lojalności struktur, a te były podporządkowane Związkowi Sowieckiemu - powiedział politolog.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Arkadiusz Jabłoński oraz prof. Maciej Drzonek o Ryszardzie Kuklińskim ("Debata PR24") 51:49
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ), prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), prof. Maciej Drzonek (politolog, USz)
Data emisji: 19.02.2022
Godzina emisji: 09.06

PR24/nt

Polecane

Wróć do strony głównej