more_horiz

Miesiąc od ataku na Ukrainę. Prof. Reginia-Zacharski: Rosja straciła inicjatywę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 11:50
- Jeżeli mielibyśmy porównywać teatr północny i południowy, to Rosjanie zdecydowanie skuteczniej prowadzili swoje operacje na południu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ). Gośćmi "Debaty PR24" byli także prof. Daniel Boćkowski (politolog, Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Arkadiusz Jabłoński (politolog, KUL).
Prof. Reginia-Zacharski: Rosjanie zdecydowanie skuteczniej prowadzili swoje operacje na południu
Prof. Reginia-Zacharski: Rosjanie zdecydowanie skuteczniej prowadzili swoje operacje na południu Foto: shutterstock.com/Kutsenko Volodymyr

Minął już ponad miesiąc od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym czasie wojska Federacji Rosyjskiej straciły ok. 16,4 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Pierwszy miesiąc wojny na Ukrainie w Polskim Radiu 24 podsumowali politolodzy. 

W ocenie prof. Daniela Boćkowskiego sytuacja dalej pozostaje skomplikowana. 

- Z jednej strony widzimy coś, co moglibyśmy odczytać jako nieformalne zawieszenie broni. Rosjanie po prostu stracili inicjatywę, którą mieli na samym początku. Ukraińcy na wielu kierunkach skutecznie ich zablokowali. Myślę, że Rosjanie, tak jak sygnalizuje się to na Kremlu, przechodzą do fazy operacji, która była pierwotna. Kluczem dla nich staje się teraz opanowanie do końca obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego, żeby w końcu móc ogłosić, że te uznane przez Federację Rosyjską republiki kontrolują swoje wszystkie tereny - wyjaśnił. 

Nierozsądna inwazja   

Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński podkreślił, że obecny cel Rosji jest minimalny, ten sam, który miała wkraczając tylko do Ługańska. - To wszystko, co się działo, w dalszym ciągu wydaje się zupełnie irracjonalne, nierozsądne. Putin miał już część Donbasu, Krym, właściwie szachował Ukrainę, odzyskał Białoruś - miał to wszystko, co nie wymagało użycia siły. (...) Zastanawiam się, czy celem wojny jest tylko Ukraina, czy tylko o nią chodzi. Mam wątpliwości dotyczące zmiany układu sił w Europie - dodał.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski wskazał na umocnienie rosyjskiej pozycji w jednym regionie Ukrainy. 

- Nie ulega wątpliwości, że Rosjanie dosyć istotnie wzmocnili się w Doniecku i Ługańsku. Jeżeli mielibyśmy porównywać teatr północny i południowy, to Rosjanie zdecydowanie skuteczniej prowadzili swoje operacje na południu. (...) W wielu analizach jeszcze przed 24 lutego wskazywaliśmy, że scenariusz na opanowanie tego, co na północ od Krymu, jest jak najbardziej realny - przypomniał.  

Posłuchaj
52:11 PR24_mp3 2022_03_26-09-06-55.mp3 Goście Jerzego Jachowicza podsumowują pierwszy miesiąc wojny na Ukrainie ("Debata PR24")

 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Debata PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ),  prof. Daniel Boćkowski (politolog, Uniwersytet w Białymstoku), prof. Arkadiusz Jabłoński (politolog, KUL)

Data emisji: 26.03.2022

Godzina emisji: 09.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem