more_horiz

"Niezwykle pracowity i błyskotliwy". Prof. Mieczysław Ryba wspomina prof. Waldemara Parucha

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 10:20
- Rzeczywiście prof. Waldemar Paruch to postać wyjątkowa, jeśli bierzemy pod uwagę wszelkie atrybuty intelektualne, był niezwykle pracowity i błyskotliwy, a zarazem wpisujący się w tradycję myślenia państwowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba. Gośćmi audycji byli również prof. Daniel Boćkowski i prof. Maciej Drzonek. 
prof. Waldemar Paruch
prof. Waldemar Paruch Foto: Twitter.com/CzarnekP

Zmarł Waldemar Paruch, naukowiec, działacz społeczny i były szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek, 16 maja br., w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tomaszowicach.

Zmarłego naukowca wspominał na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z kolei prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego przybliżyli aktualną sytuację dotyczącą wojny na Ukrainie. 

"Postać wyjątkowa"

- Rzeczywiście prof. Paruch to postać wyjątkowa, jeśli bierzemy pod uwagę wszelkie atrybuty intelektualne, był niezwykle pracowity i błyskotliwy, a zarazem wpisujący się w tradycję myślenia państwowego. Wiedzę politologiczną i naukową szeroko rozumianą przekładał do życia politycznego, starał się wzmocnić państwo polskie w krytycznych momentach - mówił prof. Mieczysław Ryba.

Profesor Paruch był absolwentem historii i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i wykładowcą tej uczelni. Jest autorem ponad 240 publikacji naukowych, w tym około 30 monografii. Był organizatorem i współorganizatorem wielu konferencji krajowych i międzynarodowych poświęconych sprawom edukacji.

W latach 2013–2014 był członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej poświęconej katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku 10 kwietnia 2010.

Czytaj więcej:

Pierwszy szef CAS

W 2018 r. został Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych, a następnie pierwszym szefem CAS, którym kierował do 2019 r.

Od 2020 roku prof. Paruch był przewodniczącym zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki oraz członkiem gabinetu politycznego Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

W 2015 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał prof. Waldemarowi Paruchowi tytuł profesora nauk społecznych. 7 kwietnia 2022 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Miał 57 lat.

Posłuchaj
50:25 debbbba.mp3 Gośćmi Jerzego Jachowicza byli prof. Daniel Boćkowski, prof. Maciej Drzonek oraz prof. Mieczysław Ryba ("Debata PR24") 

* * *

Audycja: Debata PR24
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Daniel Boćkowski (UwB), prof. Maciej Drzonek (US), prof. Mieczysław Ryba (KUL), 
Data emisji: 21.05.2022
Godzina emisji: 09.06

MEiN/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem