more_horiz

"Hegemonizacja przez federalizację". Prof. Jabłoński o umowie koalicyjnej w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 10:39
- Federalizacja, a zatem i hegemonizacja pewnych grup raczej jest kwestią działania na rzecz interesów gospodarczych, niż chęci takiego zdominowania politycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL). Gośćmi audycji byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki) oraz prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Schumana).
Prof. Jacek Reginia-Zacharski zaznaczył, że wyłania się idea dążenia do budowania Europy jako narzędzia realizacji polityki niemieckiej w myśl tej odpowiedzialności Niemiec za Europę i świat
Prof. Jacek Reginia-Zacharski zaznaczył, że "wyłania się idea dążenia do budowania Europy jako narzędzia realizacji polityki niemieckiej w myśl tej odpowiedzialności Niemiec za Europę i świat"Foto: shutterstock/fewerton

Goście Polskiego Radia 24 komentowali wizję Europy jako superpaństwa w związku z umową koalicyjną nowego niemieckiego rządu. 

"Hegemonizacja przez federalizację"

Zdaniem profesora Arkadiusza Jabłońskiego "niemiecki projekt na przyszłą Unię Europejską" to "hegemonizacja przez federalizację". - Ale kogo, czego i nad kim? Czy hegemonizacja zmiany klasy politycznej niemieckiej nad pozostałą częścią Europy, czy raczej instrumentalne działanie, które ma wzmocnić obszary, m.in. gospodarcze, Niemiec? - pytał socjolog.

Wskazał, że "federalizacja, a zatem i hegemonizacja pewnych grup raczej jest kwestią działania na rzecz interesów gospodarczych, niż chęcią takiego zdominowania politycznego". 

Profesor Zbigniew Krysiak powiedział, że "diagnoza prof. Jabłońskiego jest trafna". - Gównem kursem, dla którego właśnie ta Europa ma funkcjonować pod niemiecką sztancą, jest właśnie wymiar gospodarczy - przyznał. 

Koncepcja uzależnienia ekonomicznego i gospodarczego

Ekonomista zaznaczył, że "już w latach 80. pojawiła się koncepcja uzależnienia ekonomicznego i gospodarczego". - Wówczas była silna aktywność Spinellego i jego naśladowców. Idea superpaństwowej Europy nie jest nowa. Niemcy tego nie wymyślili, ale zręcznie chcą to wykorzystać do umocnienia swojej hegemonii - zaznaczył. 

Posłuchaj
49:18 debataaaa.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Arkadiusz Jabłoński oraz prof. Zbigniew Krysiak o projekcie Niemiec dot. przyszłości Unii Europejskiej 

Profesor Jacek Reginia-Zacharski podkreślił, że "to nie jest początek procesu, tylko jego etap wewnętrzny". - Myślę, że obaj moi przedmówcy nawiązywali tak naprawdę w dużej części do pewnej wizji polityki międzynarodowej, która wyłania się z niemalże 200-stronnicowej umowy koalicyjnej nowego niemieckiego rządu - powiedział.

Politolog ocenił, że "wyłania się właśnie idea dążenia do budowania Europy jako narzędzia realizacji polityki niemieckiej w myśl tej odpowiedzialności Niemiec za Europę i świat".

Czytaj także:

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Schumana)
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 09.07

nt

Zobacz także

Zobacz także