more_horiz

Prof. Boćkowski: straty Ukraińców rosną lawinowo, ale Rosja nie ma szans na przełamanie linii obrony

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 11:01
- Jest to wojna pozycyjna, z lawinowo rosnącymi stratami wojsk ukraińskich. Ale widać też, że druga strona nie ma najmniejszych szans na przełamanie oporu. Liczy prawdopodobnie na wycieńczenie armii ukraińskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski. Gośćmi audycji byli także prof. Mieczysław Ryba i prof. Jacek Reginia-Zacharski. 
Ukraińscy żołnierze na froncie
Ukraińscy żołnierze na froncie Foto: PAP/Newscom/Ken Cedeno

Ukraińcy prowadzą kontrofensywę w okolicach Iziumu, by odciągnąć Rosjan od Słowiańska i zakłócić ich linię zaopatrzenia. Tymczasem czystki wśród oficerów dodatkowo pogarszają zdolności dowodzenia w rosyjskiej armii.

Zdaniem prof. Daniela Boćkowskiego "mamy do czynienia z wojną, która jest wojną na wyniszczenie, wojną pozycyjną, w której Rosjanie nie potrafią uderzyć tak, by przełamać ukraińskie linie obronne".

- Są próby punktowych uderzeń na kierunku charkowskim. Jest przede wszystkim bezwzględna wojna artyleryjska na kierunku donbaskim. Mamy też różne działania ukraińskie na kierunku chersońskim. Trzeba również powiedzieć o zniszczeniu jednej z jednostek armii rosyjskiej, która dostarczała amunicję na Wyspę Węży. Ale tak naprawdę jest to wojna pozycyjna, z lawinowo rosnącymi stratami wojsk ukraińskich. Ale widać też, że druga strona nie ma najmniejszych szans na przełamanie. Liczy prawdopodobnie na wycieńczenie armii ukraińskiej - zaznaczył Daniel Boćkowski.

"Przekonanie, że wojna będzie długotrwała"

Prof. Jacek Reginia-Zacharski podkreślił, że "możemy postawić tezę, że w grupie państw zachodnich wspierających Ukrainę, od dłuższego czasu i w sposób zdecydowany panuje przekonanie, że ta wojna będzie długotrwała".

- W związku z tym Ukrainę należy dozbrajać, szkolić i wspierać finansowo. Wsparcie szkoleniowe, a przede wszystkim sprzętowe dociera do tego kraju. Ukraińcy mają ogromne oczekiwania w zakresie dostaw sprzętu. Duża grupa państw jest zdecydowana na to, żeby wspierać Ukrainę w tym zakresie - powiedział profesor.

Czytaj także:

Prof. Mieczysław Ryba natomiast zwrócił uwagę, że "kiedy zaczynała się wielka operacja, ofensywa w Donbasie, to trudno był powiedzieć, że Siewierodonieck będzie się cały czas bronił i sytuacja na froncie się całkowicie ustabilizuje". - Uważano, że jest to niemożliwe przy tej dysproporcji sił. Jednak to się dzieje. I nasze wieszczenie dużej klęski, na którymkolwiek odcinku frontu się nie ziściło - stwierdził gość PR24.

- Ale jeśli straty broniących są tak duże, to straty atakujących są wielokrotnie większe - podsumował Mieczysław Ryba. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
52:45 _PR24_AAC 2022_06_18-09-06-36.mp3 prof. Daniel Boćkowski, prof. Jacek Reginia-Zacharski i prof. Mieczysław Ryba o wojnie na Ukrainie (Debata w PR24) 

***

Audycja: "Debata PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 18.06.2022

Godzina: 9.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także