more_horiz

Śmierć Elżbiety II. Prof. Reginia-Zacharski: to data końca XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 11:03
- Była osobą, która współpracowała z tytanami XX wieku, w związku z czym, z perspektywy refleksji historycznej, śmierć Elżbiety II w 2022 roku w jakimś stopniu zamyka wiek XX - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Myśli Schumana) i prof. Mieczysław Ryba (KUL).  
Królowa zmarła w wieku 96 lat
Królowa zmarła w wieku 96 latFoto: PAP/EPA/ALEXANDER FLOCKE / POOL

W wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II - przekazał Pałac Buckingham. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Tron objęła w 1952 roku. Po śmierci Elżbiety II nowym królem został jej syn Karol III.

Królowa złożonych czasów

Komentując rządy brytyjskiej monarchini, prof. Zbigniew Krysiak zwrócił uwagę na to, że 70 lat jej panowania to były czasy w jakiś sposób "przełomowe". - Zaraz po wojnie, później nadeszła zimna wojna, żelazna kurtyna i tworzenie się obszarów wolności w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. (...) Jednocześnie funkcjonowała, pracowała w tym czasie jednoczenia się Europy przez Schumana - wymienił. 

Koniec XX wieku

Prof. Jacek Reginia-Zacharski stwierdził z kolei, że śmierć Elżbiety II w warstwie symbolicznej budzi refleksję, że dla Brytyjczyków, ale pewnie również nie tylko dla nich, zamyka wiek XX.  - Stanowiła symbol przejścia od Imperium Brytyjskiego do Wspólnoty Narodów - dodał.  

W ocenie prof. Mieczysława Ryby Elżbieta II była świadkiem pewnych procesów społecznych, które można nazwać "kompletną rewolucją". - Doszło do niewyobrażalnych przemian w sferze moralnej - rewolucja seksualna, multikulturalna - przypomniał.   


Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
49:13 PR24_mp3 2022_09_10-09-06-27.mp3 Goście Jerzego Jachowicza o królowej Elżbiecie II ("Debata PR24")

 

* * *

Audycja: "Debata PR24"

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Mieczysław Ryba (KUL) prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ), prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Myśli Schumana) 

Data emisji: 10.09.2022

Godzina emisji: 09.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także