more_horiz

"Amerykanie jednoznacznie wsparli układ Warszawa-Kijów". Prof. Mieczysław Ryba o szansach dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2022 10:55
- W tym wielkim konflikcie w Eurazji jednoznacznie opowiedzieliśmy się po stronie Anglosasów i Amerykanów, którzy uznali, że nie ma już niemieckiego partnera, na którego można postawić w Europie, a Rosja nie nadaje się, przynajmniej w tym kształcie, by utworzyć z nią układ przeciw Chinom - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (KUL). W debacie udział wzięli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku).
Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Jasionce na Podkarpaciu. Prezydent Zełenski w drodze z USA spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Jasionka, 22.12.2022.
Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Jasionce na Podkarpaciu. Prezydent Zełenski w drodze z USA spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Jasionka, 22.12.2022. Foto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Ukrainy przybył do Polski w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem. Przywódcy Polski i Ukrainy spotkali się w pobliżu lotniska w Jasionce pod Rzeszowem, a ich rozmowa w cztery oczy oraz spotkanie delegacji pod ich przewodnictwem trwały dwie godziny.

Goście audycji komentowali sytuację geopolityczną Polski po agresji Rosji na Ukrainę. Prof. Mieczysław Ryba zwracał uwagę, że Amerykanie jednoznacznie wsparli układ Warszawa-Kijów wspomagając Ukrainę. - To tworzy nową perspektywę. Dla Europy i Polski pojawiła się szeroka przestrzeń geopolityczna przy silnym zaangażowaniu USA, gdzie te interesy splatają się w chęci wygraniu wojny z Rosją, ale i stworzenia jakiegoś systemu bezpieczeństwa w tej części kontynentu. To dla Polski wielka szansa - ocenił.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski podkreślał, że powrót do sytuacji, układu sił w Europie i na świecie sprzed 24 lutego tego roku jest niemożliwy. - Konstrukcje geopolitycznego tego sprzed tego czasu już nie istnieją - zaznaczył.

Prof. Daniel Boćkowski zgadzał się z tą opinią. - To, co widzimy, to zmiana wielu reguł gry. Politycznych ekonomicznych i społecznych, także definicji bezpieczeństwa światowego i europejskiego, a wraz z nimi koncepcji bezpieczeństwa NATO. To, co przed nami, to sojusz, który będzie musiał być gotów do obrony swojej granicy - zauważył.

Posłuchaj
50:31 PR24 2022_12_24-09-06-25.mp3 Sytuacja geopolityczna Polski po wybuchu wojny na Ukrainie. Komentarze (Polskie Radio 24 / Debata w PR24)

Zobacz także:

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w piątek projekt budżetu federalnego wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Do budżetu dołączono też poprawkę, która pozwoli na użycie zajętego majątku oligarchów, by pomóc Ukrainie.

Ustawę poparło w głosowaniu 225 kongresmenów, zaś przeciwko było 201, w tym jedna Demokratka, Alexandria Ocasio-Cortez. Dzień wcześniej ustawę uchwalił Senat z pomocą niemal 18 z 50 Republikanów. Do zatwierdzenia budżetu doszło na godziny przed końcem obowiązywania obecnego prowizorium. Ustawę wciąż musi podpisać prezydent Joe Biden, który zapowiedział jednak, że zrobi to niezwłocznie.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Debata PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Mieczysław Ryba, prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Daniel Boćkowski 

Data emisji: 24.12.2022

Godzina emisji: 9.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także