more_horiz

Prof. Wojciech Polak: polityka Niemiec i Rosji nigdy nie była wobec Polski przyjazna

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 10:15
- Polityka Niemiec i Rosji wobec Polski zawsze miała jakieś cele wrogie, czasem manifestowane w sposób jawny, brutalny zbrodniczy, czasem s sposób zawoalowany i ukryty - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak (IPN). Gośćmi Jerzego Jachowicza byli również prof. Jacek  Reginia-Zacharski, (Uniwersytet Łódzki) prof. Mieczysław Ryba (KUL).
Agresja na Ukrainę to realizacja planów Putina odbudowy dawnego rosyjskiego imperium
Agresja na Ukrainę to realizacja planów Putina odbudowy dawnego rosyjskiego imperium Foto: Dimitrije Ostojic/ Shutterstock

W audycji dyskutowano o istocie polskiej racji stanu w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej po agresji Rosji na Ukrainę.

Prof. Wojciech Polak zwracał uwagę, że wnioski z analizy czasów dawniejszych i współczesnych w dużym stopniu są podobne, polityka dwóch naszych najpotężniejszych sąsiadów, Niemiec i Rosji, w praktyce nigdy nie była wobec Polski przyjazna. - Zawsze jednak była to tendencja do zniszczenia naszego kraju, zdominowania, podporządkowania. Naszą podstawową racja stanu, najbardziej naturalną, jest niepodległość i suwerenność, a te dwa państwa są tej tendencji przeciwnikiem - podkreślał.

Jacek  Reginia-Zacharski dodał, że punktem centralnym koncepcji racji stanu jest państwo, jego przetrwanie, zapewnienie suwerenności, zdolności do rozwoju - To żywotne interesy państwa, one pozostają niezmienne. Zmieniają się oczywiście strategie, które muszą się dostosowywać, do zmieniającego się otoczenia, które bardzo przyśpieszają - zauważył.

Mieczysław Ryba stwierdził, że fundamentem państwa jest naród, jako wspólnota kulturowa. - Pytanie, co należy zrobić, by państwo utrzymało niepodległość i mogło rozwijać się we własnych strukturach (…). Przez ostanie 30 lat w Polsce elity postkomunistyczne szukały "nowego pana" w sensie ideologicznym i geopolitycznym, tak jak kiedyś zawiesiły się na Moskwie, tak teraz znaleziono to na Zachodzie, neomarksizm, który tam się pojawił bardzo przypomina tę dawną ideologię komunistyczna. Szukano nie partnera a pana, i tu jest problem pewnej części polskich elit politycznych, dodałgość audycji . 

Posłuchaj
49:51 PR24 2023_01_28-09-06-55.mp3 Polska racja stanu w kontekście sytuacji geopolitycznej po wybuchu wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Debata w PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Debata PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Wojciech Polak, prof. Mieczysław Ryba, prof. Jacek Reginia-Zacharski

Data emisji: 28.01.2023

Godzina emisji: 9.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także