Oblęgorek - dar narodu dla Henryka Sienkiewicza

2018-06-24, 11:11

Oblęgorek - dar narodu dla Henryka Sienkiewicza
Pałacyk w Oblęgorku. Foto: Mirosława Mielczarek/CC BY 3.0

Słowem Niepodległa odwiedziła Oblęgorek - majątek ufundowany w 1900 r. przez społeczeństwo polskie dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Od 1902 do 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji i pracowni. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, a w 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Posłuchaj

24.06.2018 Słowem Niepodległa z Oglęgorka
+
Dodaj do playlisty

W 1897 roku przyjaciele Henryka Sienkiewicza postanowili uhonorować 25-lecie jego pracy literackiej w szczególny sposób. Urządzono zbiórkę wśród Polaków mieszkających na terenie wszystkich trzech zaborów i zebrano ogromną jak na owe czasy kwotę 70 tys. rubli. Wśród pomysłów na spożytkowanie tych pieniędzy pojawiały się plany zakupu zamku czy kamienicy w Warszawie, jednak ostatecznie zdecydowano się na posiadłość w Oblęgorku.

- Henryk Sienkiewicz sam wskazał, że chciałby otrzymać majątek ziemski. W jednym z listów napisał, że "ziemia jest nobliwsza od czegokolwiek" - podkreślił Łukasz Wojtczak, z-ca kierownika Pałacyku w Oblęgorku. Oblęgorek zachwycił go na tyle, że zdecydował się zamieszkać w nim na stałe. Już podczas pierwszej jesieni po przeprowadzce okazało się, że mieszkanie w majątku w trakcie zimy jest niemożliwe. Potężne piece kaflowe nie wystarczały do ogrzania przestronnych pomieszczeń. Temperatury i problemy z codzienną prasą oraz korespondencją sprawiły, że pisarz wrócił do Warszawy, a dwór pełnił odtąd funkcję letniej posiadłości.

W 1905 r. z inicjatywy Henryka Sienkiewicza powstała Polska Macierz Szkolna, która miała na celu tworzenie szkół wiejskich, uniwersytetów ludowych, bibliotek i świetlic. W 1908 roku rozpoczęła działalność szkoła w Oblęgorku. - W szkole pracowała jedna nauczycielka opłacana przez Sienkiewicza. Uczono podstawowych rzeczy, głównie chodziło o to, żeby dzieci miały opiekę, kiedy rodzice pracują w polu. Rok szkolny trwał od października do maja i dzieci przez sześć godzin dziennych uczone były czytania, pisania i innych praktycznych umiejętności - podkreśliła Anna Dziewanowska - prawnuczka Henryka Sienkiewicza.

Audycję prowadził Małgorzata Głogowska.

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 24.06.2018

Godzina emisji: 22:11

Polecane

Wróć do strony głównej