Józef Piłsudski w Częstochowie

2018-07-01, 12:59

Józef Piłsudski w Częstochowie
Józef Piłsudski z wizytą w Częstochowie. Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze. Październik 1921 r.Foto: nac.gov.pl

Józef Piłsudski tylko raz odwiedził Częstochowę z oficjalną wizytą, jako Naczelnik Państwa. Bywał jednak w Częstochowie wcześniej, by organizować na terenie Królestwa Polskiego walkę o niepodległość. O Marszałku i wkładzie częstochowian w walkę o wolną Polskę mówili goście PR24: dr Ryszard Stefaniak (historyk, autor szeregu publikacji o Częstochowie), dr Juliusz Sętowski (Muzeum Częstochowski, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy), Mariusz Grzyb (Muzeum Częstochowskie, Dział Historii) oraz Tadeusz Piersiak (dyrektor Muzeum Częstochowskiego).

Posłuchaj

01.07.18 Słowem Niepodległa: Częstochowa
+
Dodaj do playlisty

Mariusz Grzyb przypomniał historię formowania na Ziemi Częstochowskiej 7. Dywizji Piechoty, w skład którego wchodził sformowany w Częstochowie 27. Pułk Piechoty - W 1918 r. w Częstochowie działała Polska Organizacja Wojskowa. Już 11 listopada tego roku z członków POW został utworzony 27. Pułk Piechoty rekrutowany w powiatach częstochowskim i wieluńskim. Pierwsi ochotnicy nie czekali na wymarsz całej jednostki, wyruszyli w dwóch transportach do Pułków "Odsieczy Lwowa" i zostali nastęnie wcieleni do 8. Pułku Piechoty Legionów.

Polska Organizacja Wojskowa powstała w sierpniu 1914 r. w Warszawie w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim organizacji konspiracyjnych Związku Walki Czynnej i grup Armii Polskiej. Nazwa POW używana była od października 1914 r.. Józef Piłsudski, założyciel POW, odwiedzał Częstochowę przed 1918 r.

Dr Juliusz Sętowski opowiadał o pobycie Józefa Piłsudskiego - bywał w Częstochowie w latach 1902 - 1906 co najmniej trzykrotnie jako przywódca skrzydła niepodległościowego Polskiej Partii Socjalistycznej. Jedna z wizyt, w 1905 roku, miała dramatyczny przebieg. Policja carska wpadła na jego trop, musiał ukrywać się w mieście. Najlepiej opisana w dokumentach archiwalnych została wizyta zimą 1906 r. gdy spotkał się z częstochowskimi działaczami niepodległościowymi.

Dr Ryszard Stefaniak kontynuował - Czwarta znana wizyta miała miejsce w 1921 r. Józef Piłsudski odwiedził Częstochowę jako Naczelnik Państwa Polskiego. Zatrzymał się na Jasnej Górze, przyjmowany był przez najwyższe władze klasztoru. Pamiętajmy, że Jasna Góra jest miejscem, gdzie zawsze pielgrzymowali królowie i władcy narodu. Namacalną pamiątką tej wizyty jest zachowany podpis Naczelnika w księgach Jasnej Góry oraz zdjęcie przed bramą Lubomirskich klasztoru zakonu paulinów na Jasnej Górze.

Tadeusz Piersiak dyrektor Muzeum Częstochowskiego opowiedział o planach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. - Muzeum Częstochowskie przygotowało bogaty program miejskich obchodów święta. Zadbaliśmy o to, aby program złożony z kilkunastu punktów był rozciągnięty w czasie i niesztampowy, nie polegał wyłacznie na spotkaniach historycznych i wystawach pamiątek, choć i takie akcenty tam się znalazły. Jednym z mniej konwencjonalnych pomysłów jest wystawa "Retroprzedmioty" entuzjastycznie przyjęta przez mieszkańców. Jej idea zasadza się na wypożyczeniu od częstochowian przedmiotów które funkcjonowały w latach 1918 - 1989. Innym pomysłem jest stworzenie multimedialnego portretu miasta w stulecie narodzin Niepodległej - zapraszamy wszystkich mieszkańców żeby 22 listopada o określonej godzinie zrobili zdjęcie i wysłali je do Muzeum Częstochowskiego.

Więcej w całej audycji.

Prowadzenie audycji: Wojciech Kościak.

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 01.07.2018

Godzina emisji: 11:06

Polecane

Wróć do strony głównej