X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Białystok - dwie daty odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 13:21
Białystok w szczególny sposób świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy audycji "Słowem Niepodległa” przypomnieli, że miasto dwukrotnie pamięta o wydarzeniach sprzed stu lat. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jolanta Szczygieł-Rogowska, historyk, dyrektor Galerii im. Śleńdzińskich, Edyta Mozyrska z Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Białystok, Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku i prof. Adam Czesław Dobroński, historyk.
Audio
Białystok świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada i 19 lutego
Białystok świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada i 19 lutegoFoto: Aleksandravicius / Shutterstock.com

Audycję rozpoczęła wizyta w okazałym Muzeum Wojska. Dyrektor Robert Sadowski przypominał, że placówka mieści się w ostatnim budynku modernistycznym, oddanym do użytku w Białymstoku jeszcze przed wybuchem wojny. Jak podkreślił, jest to jeden z niewielu zachowanych w Polsce obiektów z czasów wojny. - Mamy ponad 20 tysięcy obiektów na wystawach – mówił  Robert Sadowski. - Miłośnicy broni białej jak i historii wojskowego Białegostoku znajdą tutaj coś dla siebie. Niepodległość to przede wszystkim wojsko i wojna. Bez tego nie byłoby niepodległości. Białystok to miasto garnizonowe z czasów zaboru rosyjskiego. Mamy piękny garnizon z okresu międzywojennego i trzy nasze słynne stacjonujące tu pułki, czyli X Pułk Ułanów, XIV Dywizjon Artylerii Konnej, którego działon walczył pod Westerplatte, dzielnie stawiał czoło pancernikowi Schleswig-Holstein – wyjaśniał dyrektor Muzeum Wojska.

Prof. Adam Czesław Dobroński podkreślił, że Białystok dwukrotnie świętuje odzyskanie niepodległości. - Białystok jest przykładem jak trudno było odzyskać tę niepodległość po 11 listopada i jak różne były sposoby dochodzenia do niej. Mamy też swoje święto niepodległości, które obchodzimy z należnym szacunkiem 19 lutego. Wtedy to wchodzą pierwsi polscy żołnierze, jako wynik ugody polsko-niemieckiej, którą wymyślił Józef Piłsudski, w sposób logiczny i racjonalny. Na Ukrainie po 11 listopada pozostawała ciągle zwycięska armia niemiecka, szacowana na około pół milion żołnierzy. Oni chcieli wrócić do swojego „fatherlandu”, a najkrótsza droga wiodła do tego przez Warszawę. Piłsudski słusznie obawiał się, że ta młoda niepodległość może nie wytrzymać takiego zagrożenia, jakie stanowiło żołdactwo. W związku z tym wymyślono, że będą się oni ewakuować do swoich domów nie przez Warszawę, a od Kijowa, przez Brześć na Bugiem, Bielsk Podlaski, Białystok i w kierunku Prus Wschodnich. Dopóki nie wyjechali wszyscy teren musiał być kontrolowany przez niemiecką armię – tłumaczył prof. Adam Czesław Dobroński.

Jolanta Szczygieł zauważyła, że miasto w czasach przedwojennych było wysoko rozwinięte. - Należało do czwartej potęgi, jeśli chodzi o Rosję. Krótko pod zaborem pruskim. Byliśmy tutaj bardzo wielonarodowi. Gro społeczności była narodowości żydowskiej, mieliśmy przemysł, który zaczęli tworzyć niemieccy fabrykanci. Należeliśmy do Rosji, więc nie było granic celnych. Można było tutaj rozwijać przemysł włókienniczy – dodała dyrektor Galerii im. Śleńdzińskich.

Prof. Adam Czesław Dobroński dodał, że na terenach białostockich mieliśmy do czynienia z czterema rozbiorami. - Był zabór rosyjski, ale on się wyraźnie dzielił na dwie części. Na Królestwo Polskie i mówiono, że to Polska. Natomiast Białystok pozostawał w Cesarstwie Rosyjskim, a granica była na Narwi, czyli w tej części, od początku poddanej rusyfikacji. O Polakach mówiono polska kolonia. Stąd też trudniejsze dojrzewanie do niepodległości – wyjaśniał historyk.

Reprezentująca Urząd Miasta w Białymstoku Edyta Mozyrska przedstawiła plan obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. - Białystok od dłuższego czasu podwójnie świętuje odzyskanie niepodległości, zarówno 11 listopada jak i 19 lutego, ze szczególnym uwzględnieniem naszej lokalnej historii. Ten rok jest szczególny, bo odzyskanie niepodległości świętujemy przez 12 miesięcy. Co miesiąc realizowane są różnego rodzaju projekty, które przybliżają historię oraz takie, które w inny sposób pokazują to, co jest najlepsze. Sportowcy na swój sposób dedykują turnieje np. bieg 100 kilometrów na 100-lecie. Uczestnicy pokonali 250 okrążeń stadionu lekkoatletycznym. Instytucje kultury i stowarzyszenia działające na terenie miasta realizują swoje mniejsze projekty, jak wystawy tematyczne, peleton pamięci, koncert pieśni patriotycznych. 11 listopada odbędą się oficjalne obchody – dodała Edyta Mozyrska.

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24

________________________

Data emisji: 7.10.18

Godzina emisji: 11:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak