more_horiz

A. Zdanowska: reforma sądownictwa w Polsce przechodzi kolejny, ważny etap

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 22:00
- Reforma sądownictwa dotarła do etapu, w którym zajmuje się "najniższym" szczeblem procedowania - na poziomie sądów rejonowych czy okręgowych jako sądów pierwszej instancji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Zdanowska, prawnik i wykładowca akademicki.
Audio
Akta sądowezdjęcie ilustracyjne
Akta sądowe/zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rozmówczyni PR24 podkreśliła, że "reforma sądownictwa jest obecnie w pewnym zakręcie". - Ale wydaje się, że jest to zakręt potrzebny. Wreszcie reforma, która skupiła się na zmianie procedury karnej jest bliżej tego "najniższego" etapu procedowania - na poziomie sądów rejonowych czy sądów okręgowych jako sądów pierwszej instancji. Dotyczy to procedowania, które dla strony, dla podsądnego, jest najbardziej istotne - powiedziała Agnieszka Zdanowska.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Szef KRS: wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest niejednoznaczny

Jej zdaniem zmiany w polskim systemie sądownictwa "wreszcie zdają się wychodzić z dużych tematów". - Chodzi o sprawy Sądu Najwyższego czy kwestie konstytucyjne, które są bardzo istotne i kluczowe dla analizy państwowości. Ale reforma w tej części zdaje się być oddalona od potrzeb indywidualnego człowieka - zaznaczyła.

Dodała, że "reforma stara się uprościć proces, ale w sensie dania sędziom instrumentów do sprawniejszego, pozbawionego pewnych absurdów procedowania".

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Józef Orzeł.

Polskie Radio 24

---------------------

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: reforma sądownictwa

Zobacz także

Zobacz także