Debata społeczna o interkomunii w Niemczech
W Niemczech toczy się szeroka debata na temat interkomunii. Dyskusja dotyczy sytuacji małżonków protestanckich i Katolików, którzy chcieliby móc przystępować do jednej komunii. Konferencja Episkopatu Niemiec zaproponowała przyznanie im takiego prawa. Mówił o tym w audycji Terlikowski na Froncie ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2018-05-16, 21:21
Posłuchaj
Interkomunia to uczestniczenie w jednej Eucharystii chrześcijan różnych wyznań. Siedmiu biskupów niemieckich odwołało się do Stolicy Apostolskiej od propozycji Konferencji Episkopatu Niemiec. Z doniesień medialnych wynika, że Kongregacja Nauki i Wiary wyraziła sprzeciw dla interkomuni, lecz papież Franciszek zaapelował do biskupów o pełną zgodę i nie wypowiedział się, które z rozwiązań jest dobre.
Jak podkreślił ks. prof. Andrzej Kobyliński, tocząca się w Niemczech debata jest potwierdzeniem trudnych procesów religijnych i społecznych w tym kraju. - W Niemczech jest ok. 30 proc. Katolików, ok. 30 proc. protestantów, a reszta to mniejsze wspólnoty wyznaniowe lub duża grupa ludzi nienależących do żadnego związku wyznaniowego – wyjaśnił gość. Dodał, że wieloletnią tradycją luteranów i katolików niemieckich jest to, że interkomunia tam funkcjonuje.
Według duchownego dyskusja na temat interkomunii to palący problem społeczny. - Obecnie w Niemczech prawie 40 proc. małżeństw to małżeństwa mieszane, w których jedna ze stron jest innego wyznania chrześcijańskiego niż druga. Ten problem 40 proc. niemieckich małżeństw jest więc realnym problemem społecznym i politycznym, bowiem dotyczy kilkudziesięciu milionów mieszkańców Niemiec – podsumował ks. prof. Kobyliński.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 głosy w tej dyskusji są podzielone. - Gdy zaczęły się pojawiać małżeństwa międzywyznaniowe powstał problem jak rozumieć prawdy wiary katolickie i protestanckie oraz w jakim duchu wychowywać dzieci. Warto dodać, że w Niemczech dyskusję komplikuje oziębłość religijna katolików i protestantów. Mamy problem, że oba te Kościoły są w głębokim kryzysie - większość wyznających nie praktykuje, tylko kulturowo uznaje się za katolików lub protestantów - wskazywał ks. prof. Andrzej Kobyliński.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Tomasz Terlikowski.
Polskie Radio 24/pr/kk
Terlikowski na froncie - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 16.05.18
Godzina emisji: 20:06
Polecane
REKLAMA