O. Marek Kotyński: odejścia księży są związane z niedojrzałością społeczeństwa

- W ciągu roku stan kapłański i życie zakonne porzuca około 200, może 300 księży i zakonników. To dość duża grupa - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof z UKSW. - Młode pokolenie jest kruche, motywacje do odejścia są trudno podważalne - mówił z kolei o. dr Marek Kotyński, redemptorysta i teolog duchowości.

2019-12-18, 20:30

O. Marek Kotyński: odejścia księży są związane z niedojrzałością społeczeństwa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: wideonet/ Shutterstock

Posłuchaj

[18.12.19] O. dr Marek Kotyński: dojrzałość rodzi się w cierpliwości ("Terlikowski na froncie"/ PR24)
+
Dodaj do playlisty

W ocenie o. dr. Marka Kotyńskiego, problem odejść z kapłaństwa jest związany z niedojrzałością społeczeństwa. - Ta niedojrzałość jest poparta wieloma względami. Po pierwsze - kruchość kondycji ludzkiej, słabość przenikania do własnego wnętrza i niepielęgnowanie więzi z Bogiem. Po drugie - zabieganie. Ksiądz ma naprawdę dużo do roboty - wskazał redemptorysta.

Powiązany Artykuł

1200_ksiądz_shutterstock.jpg
"Terlikowski na froncie". Dlaczego jest tyle odejść z kapłaństwa?

Kruchość młodego pokolenia

W jego ocenie, "młode pokolenie jest kruche". - Motywacje do odejścia są trudno podważalne. Dojrzałość rodzi się w cierpliwości, a dzisiaj jesteśmy mniej odporni, jako społeczeństwo, by w tej cierpliwości wykuwała się więź z Bogiem. Ona jest najważniejsza, a kiedy jest wzmocniona, to wytrzyma wiele prób - wskazał o. Marek Kotyński.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dr Sebastian Duda: Kościół w Niemczech nie upodobni się do kościoła luterańskiego

Ks. prof. Andrzej Kobyliński ocenił, że "jeśli chodzi o Polskę, to można mówić o wzroście liczby odejść z kapłaństwa w ciągu ostatnich kilkunastu lat". - Mamy obecnie w Polsce 44 diecezje, do tego zakony. W ciągu roku stan kapłański i życie zakonne porzuca około 200, może 300 księży, czy zakonników. To dość duża grupa, to daje kilka tysięcy tzw. byłych księży, którzy żyją w naszych miastach, wioskach i miasteczkach - mówił kapłan.

REKLAMA

Istotne czynniki zewnętrzne

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że na decyzje o zrzuceniu sutanny wpływ mają także czynniki zewnętrzne. - Pierwszy to postępująca sekularyzacja społeczeństwa, niechęć części społeczeństwa do Kościoła, religii i księży. Widać to w internecie i na forach internetowych. To jest dla niektórych duchownych trudne do zniesienia - argumentował.  

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Pół wieku posługi kapłańskiej papieża Franciszka. "Innowacyjny pontyfikat"

- Drugi czynnik, to pewien globalny zamęt w Kościele katolickim. To się łączy z pontyfikatem papieża Franciszka, z reformą Kościoła, z procesem decentralizacji i synodalizacji Kościoła. To prowadzi do dezorientacji księży katolickich w Polsce. Księża przestają jasno widzieć, czego mają się trzymać, jakich prawd mają nauczać, co mówić w kazaniach i w konfesjonałach. Ten zamęt ideowy sprawia, że słabnie tożsamość księży katolickich, to prowadzi do kryzysów wewnętrznych - podkreślił ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

REKLAMA

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

Goście: ks. prof. Andrzej Kobyliński (filozof, UKSW), o. dr Marek Kotyński (redemptorysta, teolog duchowości)

Data emisji: 18.12.19

REKLAMA

Godzina emisji: 20.06


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej