X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czym jest postchrześcijaństwo? Publicysta: religię traktuje instrumentalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 21:19
- Postchrześcijaństwo to nowoczesne myślenie, gdzie chrześcijaństwo stało się rodzajem ideologii, a religię wykorzystuje się instrumentalnie, jako pewnego rodzaju zasób treści kulturowych, które można wykorzystać do zachowania pewnego ładu społecznego - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, publicysta i redaktor "Christianitas". - Zasadą postchrześcijaństwa jest to, że chrześcijaństwo stało się wtórne - dodał. 
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, w epoce postchrześcijańskiej symbole religijne wykorzystywane są instrumentalnie
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, w epoce postchrześcijańskiej symbole religijne wykorzystywane są instrumentalnieFoto: Inked Pixels/ Shutterstock

Tematem audycji "Terlikowski na froncie" było postchrześcijaństwo. Jak wyjaśnił gość Polskiego Radia 24, samo hasło oznacza "po chrześcijaństwie". - Nie jesteśmy w epoce, która stała się pogańska, tylko w epoce, która przeszła chrześcijaństwo, przestała być chrześcijańska, stała się więc postchrześcijańska.

1200_Jędraszewski_EN.jpg
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się podkopać fundamenty chrześcijańskiej Europy

Rządy poprzez "symboliczne treści"

Tomasz Rowiński tłumaczył, że postchrześcijaństwo "wykorzystuje zasoby kultury, która powstała w epoce chrześcijańskiej - także pojęcia polityczne i filozoficzne - ale rozumie je w zupełnie inny sposób". - Chodzi o pewien sposób myślenia. Mieliśmy uporządkowaną wizję świata, a w naszej rzeczywistości mamy chrześcijańskie hasła, takie jak miłosierdzie czy tolerancja, które nieustannie ze sobą walczą o reprezentację dziedzictwa ewangelii, ale w oderwaniu od instytucjonalnej religii chrześcijańskiej - ocenił. 

- Jesteśmy w kulturze, która za swój rezerwuar wartości, zasad, haseł, sposobu myślenia bierze to, co wypracowało chrześcijaństwo, ale nadaje temu inny sens - wskazał. Zwrócił uwagę, że w epoce "post", chrześcijaństwo "nie ma swojego celu, nie wyznacza celu ludzkiego życia". - Jest środkiem, np. do lepszej demokracji czy lepszego strzeżenia wolności ludzkich - wyjaśnił. 

Czytaj także: 

- To nowoczesne myślenie, gdzie chrześcijaństwo stało się rodzajem ideologii, a religię wykorzystuje się instrumentalnie, jako pewnego rodzaju zasób treści kulturowych, które można wykorzystać do zachowania pewnego ładu społecznego, który niekoniecznie my, jako katolicy, uznalibyśmy za chrześcijański. Samo spoiwo religijności daje możliwość sprawowania władzy nie tylko poprzez przemoc, ale także przez symboliczne zinternalizowane treści - ocenił rozmówca Polskiego Radia 24. 

Instrumentalizacja dorobku kultury

Gość "audycji "Terlikowski na froncie" zwrócił uwagę na instrumentalne wykorzystanie chrześcijańskiego dorobku kultury. - Zasadą postchrześcijaństwa jest to, że chrześcijaństwo stało się wtórne - przyznał i podał przykład malarstwa czy muzyki czasów chrześcijańskich, która "nie przemawia jako treści religijne". - Słuchamy tych utworów w salach koncertowych, ale nie myślimy o nich jako o części liturgii. To są elementy tego, co jest postchrześcijaństwem, ale nie pogaństwem - wskazał Tomasz Rowiński. 


Posłuchaj
22:42 Terlikowski PR24_MPLS 2020_09_02-20-06-01.mp3 Tomasz Rowiński: żyjemy w epoce postchrześcijańskiej, ale nie pogańskiej ("Terlikowski na froncie"/ PR24)

 

W audycji więcej o postchrześcijaństwie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 


***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

ProwadzącyTomasz Terlikowski

Gość: Tomasz Rowiński (redaktor "Christianitas")

Data emisji: 02.09.2020

Godzina emisji: 20.06


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Profanacja pomnika Chrystusa w Warszawie. Publicysta: możemy być zadowoleni z reakcji władz i hierarchów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:56
- Najważniejsze osoby w państwie i w Kościele zareagowały na ten incydent zdecydowanie i to najlepsza odpowiedź. Trzeba reagować głośno i szybko, i tak się stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński ("Polska Times"). Gośćmi audycji byli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był oczywisty akt znieważenia". Marek Jurek o profanacji figury Chrystusa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:49
- Znieważenie figury Chrystusa w Warszawie jest oczywistym znieważeniem samego Chrystusa i potraktowaniem Jego osoby jak listonosza, któremu można założyć tęczową flagę. Jeśli ktoś nie odnosi się z czcią do Chrystusa, to niech uzna fakt, że obraża ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Jurek, były marszałek Sejmu.
rozwiń zwiń