more_horiz

Ks. dr Jerzy Jastrzębski: nauczanie prymasa Wyszyńskiego będzie zawsze aktualne

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:54
- Prymas Stefan Wyszyński żył w czasie, kiedy panowała ideologia komunistyczna, której kamieniem węgielnym była filozofia walki klas. I kiedy komuniści głosili walkę klas, kard. Wyszyński głosił przykazanie miłości. W tym sensie można powiedzieć, że prymas będzie zawsze aktualny, na każdej szerokości, na każdej długości geograficznej - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Jerzy Jastrzębski, członek Komitetu Organizacji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Ks. dr Jerzy Jastrzębski o aktualności nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego ("Terlikowski na froncie" / PR24)
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W czwartek będziemy obchodzić 40. rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II. Dzień wcześniej, bo już dziś, obchodzimy 75. rocznicę święceń biskupich kardynała Stefana Wyszyńskiego, późniejszego prymasa Polski, którego odkładana z powodu pandemii COVID-19 beatyfikacja ma się w końcu odbyć 12 września tego roku. O aktualności nauczania kard. Wyszyńskiego mówił w audycji "Terlikowski na froncie" ks. dr Jerzy Jastrzębski.

Prymas Wyszyński 1200.jpg
"Nie ma postaci porównywalnego formatu". Prof. Antoni Dudek o kard. Stefanie Wyszyńskim

"Mówić językiem miłości"

Gość PR24 podkreślił, że poruszony temat jest "tematem rzeką" i nie sposób poruszyć wszystkie jego zagadnienia w audycji. To jednak, co uznał za najważniejsze, zechciał wyłuszczyć.

- Prymas Wyszyński żył w czasie, kiedy panowała ideologia komunistyczna, której kamieniem węgielnym była filozofia walki klas. I kiedy komuniści głosili walkę klas, kard. Wyszyński głosił przykazanie miłości. W tym sensie można powiedzieć, że prymas będzie zawsze aktualny, na każdej szerokości, na każdej długości geograficznej i nawet, gdybyśmy zbudowali cywilizację na Marsie, to kardynał Stefan Wyszyński będzie mówił nam o przykazaniu miłości Jezusa Chrystusa, że walka międzyludzka nie ma przyszłości, przyszłością jest miłość - mówił ks. dr Jerzy Jastrzębski.

Odniósł się też do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, o której - stwierdził - mówi się, że to "wojna polsko-polska", a także zauważa się "zbyt dużą temperaturę sporu politycznego". - No właśnie. To wtedy warto sięgnąć do kard. Wyszyńskiego, który, jak pamiętamy, zostawił nam m.in. ABC społecznej krucjaty miłości. I pośród tych zasad jest też jedna taka dla mnie osobiście najbardziej kluczowa, czyli "rozmawiaj z każdym językiem miłości" - mówił ks. Jastrzębski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:26 PR24_mp3 2021_05_12-20-06-08_Jastrzębski.mp3 Ks. dr Jerzy Jastrzębski o aktualności nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego ("Terlikowski na froncie" / PR24)

* * *

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. dr Jerzy Jastrzębski (członek Komitetu Organizacji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także