more_horiz

"Nie jest kojarzony z tradycją narodową". O. Maciej Niedzielski o Kościele w Czechach

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 20:50
- Przez dużą część społeczeństwa Kościół, inaczej niż w Polsce, nie jest kojarzony z tradycją narodową, z czymś co bardzo mocno wpłynęło na kulturę czeską. Był i jest raczej traktowany jako coś, co przeszkadza. Oczywiście są to bardzo stereotypowe przedstawienia Kościoła, ale biorą się one ze skomplikowanej, często tragicznej czeskiej historii - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Maciej Niedzielski, dominikanin, proboszcz polskiej parafii w Pradze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Gość PR24 zaznaczył, że "katolicyzm w Czechach ma się w sumie nieźle, na pewno lepiej niż czasami sobie to wyobrażamy". - Oczywiście nie można go porównywać z Kościołem w Polsce, zwłaszcza z tym Kościołem strukturalnym, z jego wielkością i znaczeniem dla współczesnego społeczeństwa - powiedział o. Maciej Niedzielski. 

krzyz ogien shutterstock_735354526 1200.jpg
Kanada: spalone świątynie, zdewastowany pomnik papieża. Akty wandalizmu po odkryciu grobów przy szkołach dla Indian

- Ale jest to Kościół, w którym są wierzący, są księża, chociaż ciągle ich brakuje. Kapłanów jest mało w tym społeczeństwie, które rzeczywiście trochę jest "na boku", jeśli chodzi o wyznawanie wiary. Ale nie można powiedzieć, że ten Kościół jest absolutnie marginalny - dodał duchowny.

Posłuchaj
23:29 PR24_mp3 2021_07_07-20-12-00.mp3 o. Maciej Niedzielski o Kościele w Czechach (Terlikowski na froncie)

Jak zaznaczył, czeski Kościół "jest i nie jest podobny do Kościoła w Polsce". - Jest podobny, ponieważ nie jest to Kościół specjalnie egzotyczny jak na przykład na Filipinach czy Kościół afrykański. Zewnętrznie jest więc bardzo podobny do polskiego. Podoba jest jego struktura. Natomiast jego dzieje były bardzo różne od dziejów polskiego Kościoła, zresztą podobnie jak czeskiej państwowości - wyjaśniał dominikanin. 

- Przez dużą część społeczeństwa Kościół, inaczej niż w Polsce, nie jest kojarzony z tradycją narodową, z czymś co bardzo mocno wpłynęło na kulturę czeską czy wyzwolenie narodowe. Był i jest raczej traktowany jako coś, co przeszkadza. Oczywiście są to bardzo stereotypowe przedstawienia, ale biorą się one ze skomplikowanej, często tragicznej historii czeskiej - powiedział o. Maciej Niedzielski. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gośćo. Maciej Niedzielski (dominikanin, proboszcz polskiej parafii w Pradze) 
Data emisji: 07.07.2021
Godzina emisji: 20.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także