Paweł Sałek: Polacy potrzebują reformy wymiaru sprawiedliwości
- Jest to typowa wojna prawnicza, która została wypowiedziana organom konstytucyjnym, czyli Trybunałowi Konstytucyjnemu, parlamentowi i prezydentowi - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta, poseł PiS. Gośćmi audycji byli także: Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.
2020-02-02, 10:41
Posłuchaj
Trybunał Konstytucyjny zawiesił działanie uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy 23 stycznia. Chodzi o przepisy uchwalone przez trzy izby SN, dotyczące udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i statusu takich sędziów.
Do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego wstrzymane zostało stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego, począwszy od dnia jej wydania - wynika z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. TK zajmie się wnioskiem Elżbiety Witek 25 lutego.
Powiązany Artykuł
KRS wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN
Zdaniem Piotra Kalety blokowanie reformy sądownictwa doszło do takiego etapu, że "mamy do czynienia z obstrukcją". - Jest to typowa wojna prawnicza, która została wypowiedziana organom konstytucyjnym, czyli Trybunałowi Konstytucyjnemu, polskiemu parlamentowi i prezydentowi. Można odnieść wrażenie, że sędziowie Sądu Najwyższego rozstawiają po kątach organy konstytucyjne, jakby chcieli mocno uderzyć pięścią w stół i powiedzieć: "my tutaj rządzimy" - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA
"Sytuacja dosyć mocno się skomplikowała"
Zaznaczył, że sytuacja "dosyć mocno się skomplikowała od strony prawnej". - Dochodzi do takiego momentu, że tę sprawę należałoby wziąć na zwykły, chłopski rozum. Czy grupa sędziów może blokować jakiekolwiek zmiany, które zachodzą w naszym kraju? Nie chcę mówić w tej chwili tylko o zmianach prawniczych. Może się okazać, że na przykład pewna grupa ludzi powie, że program 500 plus czy inne świadczenia socjalne są niekonstytucyjne - stwierdził polityk.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Klub PiS: poprosiliśmy prezydenta, by podpisał nowelę ustaw sądowych
Dariusz Joński z kolei zwrócił uwagę na kwestię Krajowej Rady Sądownictwa. - Rozpoczęło się od KRS-u. Przecież nieupublicznienie list poparcia oznacza de facto, że nie wiemy kto jest, a kto nie jest członkiem KRS-u. Później wyszła sprawa Trybunału Konstytucyjnego. Uważam, że sędziowie SN mają prawo do takich orzeczeń, bo w ustawie o Sądzie Najwyższym nie ma mowy o tym, żeby Trybunał Konstytucyjny w jakikolwiek sposób mógł ingerować między innymi w uchwały Sądu Najwyższego. To zmierza do tego i temu służy, żeby rządzący mieli kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości - powiedział poseł.
"SN orzeka na podstawie prawa"
Janusz Kowalski podkreślił, że "Sąd Najwyższy jak wszystkie inne sądy orzekają na podstawie prawa, na podstawie ustaw". - Nie mają prawa orzekać na podstawie własnego "widzi mi się", jak zrobiły to trzy połączone izby SN. Pan Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego w istocie uzasadnił czym jest tak zwane lex Gersdorf. Polega to na tym, że jeżeli nie podobają nam się jakieś ustawy, demokratycznie wybrana większość rządowa, to po prostu tego nie szanujemy i odwołujemy się do zagranicy. Jest to w istocie kryzys konstytucyjny - zaznaczył wiceminister.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Anna Sarzyńska: PiS będzie konsekwentnie wprowadzać reformę sądownictwa
Agnieszka Ścigaj z kolei mówiła o odczuciach zwykłych Polaków. - Coraz bardziej się zastanawiam czy w tym chaosie jest sens do odwoływania się do jakichkolwiek paragrafów. Okazuje się, że autorytety prawnicze mają rożne zdania na ten temat. A w tym wszystkim gubi się przeciętny obywatel. Większość ludzi - jak obserwuję osoby przychodzące do mojego biura - patrzy na to z przerażeniem. Bo są wątpliwości czy ludzie będą mogli liczyć na sprawiedliwe wyroki i sprawne orzekanie - powiedziała posłanka.
"Polacy potrzebują tej reformy"
Według Macieja Gduli należy zwrócić uwagę na opinie prawników. - Zapytam posłów Prawa i Sprawiedliwości czy jest jakiś ekspert, który nie jest po stronie obozu rządzącego, który przyjmuje państwa wykładnię prawa. Otóż zdarzają się prawnicy, którzy są prawicowi i krytykują PiS. Nie słyszałem natomiast kogoś, kto jest bardziej związany z obozem liberalnym i mówi, że PiS robi dobre rzeczy i postępuje konstytucyjnie. Nie mieliśmy takiej sytuacji. To powinno dać nam do myślenia - stwierdził gość PR24.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Marcin Porzucek: powinniśmy zwiększyć liczbę sędziów w Polsce
Zdaniem Pawła Sałka "Polacy potrzebują reformy wymiaru sprawiedliwości". - Ostatnio rozmawiałem ze swoim znajomym, który 10 lat czeka na wyrok w sporze z instytucją finansową - podkreślił doradca prezydenta. Jego zdaniem "nie może być tak, że sprawy krajowe są przedyskutowywane na zewnątrz". - Parlament Europejski próbuje wchodzić w nasze wewnętrzne sprawy - podsumował.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "7x24"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Goście: Piotr Kaleta (PiS), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15 / Koalicja Polska), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska), Janusz Kowalski (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 02.02.2020
Godzina emisji: 9.06
PR24/bartos
Polecane
REKLAMA