Fenomen Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Szalast: to szeroka skala gatunków

- Wspólnym mianownikiem, który przyciąga fotografów, jest to, że to szkoła, która prezentuje szeroką skalę gatunków fotograficznych. Staramy się wpoić studentom szacunek dla różnych nurtów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szalast, kurator łódzkiej wystawy "Wspólna Opava". Gościem "Głębi ostrości" był także prof. Vladimír Birgus.

2022-06-22, 09:34

Fenomen Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Szalast: to szeroka skala gatunków
"Behind the Scenes at the Races", "Wspólna Opava" 2022. Foto: Roman Vondrous

Słowo "wspólnie" w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie pojawia się często. Wspólnie studiują tam Czesi, Polacy i Słowacy, obywatele Japonii, Luksemburga, Ukrainy, USA, Izraela, Włoch czy Niemiec. Wspólnie spotykają się maturzyści i rodzice dorosłych już dzieci. Instytut został założony w 1990 roku, w czasie gdy we wszystkich krajach byłego bloku sowieckiego można było studiować fotografię tylko na FAMU w Pradze oraz w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książki w Lipsku. Nauczanie w Opavie obejmuje dokument humanistyczny i subiektywny, fotografię inscenizowaną, portret i reklamę oraz twórczość konceptualną i intermedialną. Instytut Twórczej Fotografii współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Fotografii Fotofestiwal w Łodzi.

Szkoła w Opawie

Prof. Vladimír Birgus, zapytany o przyczynę sukcesu Instytutu Fotografii Twórczej w Opowie, powiedział, że stoi za tym przede wszystkim uniwersalność. - Myślę, że nasza szkoła jest znana dlatego, że jesteśmy uniwersalni. Nie preferujemy jednego trendu fotografii, ale wszystkie. Nasi studenci muszą wszystko robić. Mamy także zajęcia teoretyczne. Na każdym roku jest historia fotografii i każdy student musi napisać pracę dyplomową właśnie o historii fotografii - powiedział.

Podobnie uważa Michał Szalast. - Wspólnym mianownikiem, który przyciąga fotografów, jest to, że to szkoła, która prezentuje szeroką skalę gatunków fotograficznych. Staramy się wpoić studentom szacunek dla różnych nurtów - wskazał.

Kurator wystawy, dopytany o autorów dzieł, które można obejrzeć w Łodzi, wskazał na znane nazwiska, ale także na zdolnych studentów. - Prezentujemy fotografie już uznanych artystów i one przyciągają publiczność, ale oprócz tego prezentujemy też fotografie mniej znanych studentów. Moim zdaniem przed nimi jest wielka przyszłość i oni także mają coś ciekawego do zaoferowania w świecie fotografii - ocenił.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj

prof. Vladimír Birgus i Michał Szalast o szkole w Opawie (Głębia ostrości) 23:07
+
Dodaj do playlisty

***

AudycjaGłębia ostrości

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: prof. Vladimír Birgus i Michał Szalast, kuratorzy łódzkiej wystawy "Wspólna Opava"

Data emisji: 21.06.2022

REKLAMA

Godz. emisji: 22.06

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej