more_horiz

Vintage Photo Festival. Gębarowska: Bydgoszcz została stworzona, by zorganizować tam taką imprezę

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 10:39
Już wkrótce rozpocznie się ósma edycja Vintage Photo Festival. Jak wskazała na antenie Polskiego Radia 24 dyrektorka tego wydarzenia Katarzyna Gębarowska, Bydgoszcz została stworzona, by tam zorganizować festiwal fotografii tradycyjnej. Dodała, że to właśnie tam założono jedną z największych w kraju fabryk produkujących materiały do fotografii analogowej.
23 września rusza 8. edycja Vintage Photo Festiwal w Bydgoszczy. (Zdjęcie z cyklu Surfing Iran, 2017-19)
23 września rusza 8. edycja Vintage Photo Festiwal w Bydgoszczy. (Zdjęcie z cyklu "Surfing Iran", 2017-19)Foto: Gulia Frigieri

23 września rusza ósma edycja Vintage Photo Festival w Bydgoszczy - mieście znanym z istniejącej tam przez wiele lat fabryki produkującej materiały fotograficzne "Foton". O tym wydarzeniu opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dyrektorka imprezy Katarzyna Gębarowska. Jak wskazała bydgoski event jest jednym z niewielu tego typu wydarzeń w Europie. - Wkrótce wylatujemy na festiwal fotografii analogowej do Barcelony, na który zostały zaproszone festiwale z całego świata, które mają w programie fotografię tradycyjną. Okazuje się, że poza tą barcelońską odnogą, to na pewno w Europie jesteśmy największym tego typu festiwalem - zaznaczyła.

Gość audycji dodała, że "Bydgoszcz została stworzona do tego, by taki festiwal fotografii tradycyjnej właśnie tam zorganizować, ponieważ w 1925 r. Marian Dziatkiewicz założył tam jedną z największych w kraju fabryk produkujących materiały do fotografii analogowej Alfa, która później, po wojnie została przekształcona w Foton". - Bliźniacze zakłady były w Warszawie, tam produkowano błony, a u nas - w Bydgoszczy - papiery fotograficzne, na których artyści z całej Polski wykonywali swoje świetne prace - powiedziała, nawiązując do sztuki artystki Natalii LL, a także jednego z głównych gości tegorocznego festiwalu - producentki filmowej, reżyserki i aktorki Małgorzaty Potockiej.

- Małgorzata Potocka pracowała na Fotonie i podczas wizyty u niej w domu byłam oczarowana tym, jak bogatą spuściznę po naszych bydgoskich zakładach posiada w swoim domowym archiwum. Jestem bardzo szczęśliwa, że te artefakty znajdą się na festiwalu i będą państwo mogli je podziwiać - podkreśliła.

8. edycja Vintage Photo Festival w Bydgoszczy

Dyrektorka Vintage Photo Festival dodała ponadto, że podczas imprezy będzie można zobaczyć niepublikowane nigdy wcześniej fotografie Wandy Rutkiewicz. - To jest wystawa, na którą sama się najbardziej cieszę i przy której jest najwięcej pracy. Skanujemy archiwalne materiały Wandy Rutkiewicz, które 30 lat przeleżały w pudelku, schowane u producenta jednego z filmów, który nigdy nie powstał. Materiał, który był uważany za zaginiony, teraz jest przez nas skanowany i czyszczony. (..) Pracy jest dużo, ale satysfakcja też jest ogromna - wskazała.

Poza tym w programie Vintage Photo Festival w Bydgoszczy uwzględniono także reportaż fotograficzny o irańskim ruchu wolnościowym surferów autorstwa Gulii Frigieri. Na imprezie nie zabraknie też archiwalnych, amatorskich zdjęć z Zakopanego prezentowanych na wystawie "Biały miś z Krupówek". Gościem specjalnym wydarzenia będzie nestor polskiej fotografii Tadeusz Rolke.

Czytaj także:


Posłuchaj
21:52 PR24_mp3 2022_09_20-22-05-56.mp3 Katarzyna Gębarowska o Vintage Photo Festival ("Głębia ostrości"/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Katarzyna Gębarowska (dyrektorka Vintage Photo Festival - Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej)

Data emisji: 20.09.2022 r.

Godzina emisji: 22.06

ng

Zobacz także

Zobacz także