X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Karski: bezstronność musi być przejawiana przez każdego sędziego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 18:09
- W zasadzie to jest droga w jedną stronę. Z sędziego można stać się politykiem, natomiast gdy już sędzia zacznie się zajmować polityką, to wówczas powstają pewne problemy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Karol Karski o reformie sądownictwa ("Przekładaniec Jachowicza" / PR24)
Prof. Karol Karski
Prof. Karol KarskiFoto: PR24

W Polsce trwa spór o reformę sądownictwa, który zyskuje nowe twarze - symbole oporu ze strony środowiska sędziowskiego. Jedną z takich osób jest sędzia Paweł Juszczyszyn, który niedawno został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną w wykonywaniu zawodu. Nie uznaje jednak tej decyzji twierdząc, że Izba nie jest sądem. Na temat reformy wymiaru sprawiedliwości mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski.

Marcin Romanowski 1200.jpg
Wiceminister sprawiedliwości: próba anarchizowania ze strony sądu w Olsztynie została zablokowana

"Droga w jedną stronę"

Europoseł PiS podkreślił, że zaangażowanie sędziów w politykę przysparza im wiele problemów. Na przykładzie sędziego Juszczyszyna prof. Karol Karski stwierdził, że znalazł się w trudnej sytuacji.

- W zasadzie to jest dla niego droga w jedną stronę. Z sędziego można stać się politykiem, natomiast gdy już sędzia zacznie się zajmować polityką, to wówczas powstają pewne problemy. Jak dzisiaj na sali rozpraw mają traktować go strony postępowań, które prowadzi? Czy będą miały do niego zaufanie? Czy to - w końcu subiektywne - przeświadczenie, że sędzia jest niezawisły, bezstronny, będzie gościło na tej sali rozpraw, na której przewodniczył będzie sędzia Juszczyszyn? - mówił prof. Karol Karski.

Kasta 1200.jpg
Tomasz Truskawa: z drogi reform wymiaru sprawiedliwości cofnąć się już nie można

Niezawisłość i bezstronność sędziów

Jak podkreślił, właśnie ze względu na szczególną pozycję sędziów, są oni wyposażeni w daleko idące przywileje, jak niezawisłość, "która przejawia się w stabilizacji ich sytuacji materialnej". Przypomniał, że sędzią jest się do końca życia, także w stanie spoczynku otrzymuje 2/3 wynagrodzenia, żeby nie myśleć o innej pracy po zakończeniu czynnego sędziowania. To samo dotyczy immunitetu sędziowskiego. Wszystko to, by nie obawiać się presji ze względu na swoją działalność orzeczniczą.

- Te przywileje mają gwarantować jedno. Niezawisłość jest tylko środkiem - koniecznym, ale tylko środkiem - do osiągnięcia celu, jakim jest bezstronność. Ta bezstronność musi być przejawiana przez każdego sędziego - wyjaśnił polityk PiS-u.

Dodał, że konieczne jest też, by tej bezstronności spodziewali się ci, którzy stają przed obliczem sądu. Tymczasem w przypadku sędziów-celebrytów - jak określił ich prof. Karol Karski - takie przekonanie może być niemożliwe.

1200_protest_sądy_PAP.jpg
Politolog o proteście "Kasta Basta": większość Polaków chce reformy

- Dlatego właśnie powrotu z aktywności politycznej na salę sądową już raczej nie ma - wyjaśnił europoseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Karol Karski (europoseł PiS)
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 17.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Sąd Najwyższy dopuścił się absolutnego bezprawia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 08:17
- Sąd Najwyższy przyjął dyspozycję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która jest bezprawna. Próbuje przekazać SN kompetencje przynależne do Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - W Polsce trwa próba zamachu na polskie sądownictwo - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pierwsze zadanie, które spoczęło na naszych barkach". Senator PiS o sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 18:55
- Przez lata, poczynając od 1989 r., praktycznie nic nie uczyniono, by wprowadzić fundamentalne przekształcenia, zmiany i reformy w wymiarze sprawiedliwości - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Włodzimierz Bernacki. Zdaniem Marka Borowskiego (senator KO) "rola sądów bezstronnych i niezawisłych jest zasadnicza dla systemu demokratycznego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok za gwałt i zabójstwo 3-latka. Publicysta: infantylne argumenty sędziego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 19:33
- Jest on niewspółmierny do mojego poczucia sprawiedliwości, a także myślę, że poczucia sprawiedliwości polskiego społeczeństwa - powiedział Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej" w odniesieniu do wyroku łódzkiego sądu ws. gwałtu i zabójstwa 3-letniego chłopca. - Zupełnie nie rozumiem uzasadnienia sądu. To absolutnie bulwersująca sprawa - stwierdził Romuald Kiedrzyński z "Faktu".
rozwiń zwiń