X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wiceminister sprawiedliwości: próba anarchizowania ze strony sądu w Olsztynie została zablokowana

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 17:49
- Izba Dyscyplinarna zadziałała szybko i w porę. (…) Obywatele mogą być spokojni. Sąd Rejonowy w Olsztynie będzie działał sprawnie i bez przeszkód - powiedział Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. - Kroki podjęte wobec sędziego Juszczyszyna były dobrym rozwiązaniem. Każda inna, łagodniejsza kara byłaby nieadekwatna - dodał.
Audio
  • Marcin Romanowski o sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna i działalności Sądu Rejonowego w Olsztynie ("Rozmowa PR24")

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu mu wynagrodzenia o 40 proc. na czas trwania jego zawieszenia. Stwierdzono, że doszło do konfliktu dóbr, a dobro wymiaru sprawiedliwości jest ważniejsze niż uprawnienia sędziów.

Szybkie działanie Izby Dyscyplinarnej

juszczyszny pap 1200.jpg
"Zaprzeczenie władzy sądowniczej". Jan Kanthak o działalności Pawła Juszczyszna

W listopadzie sędzia Juszczyszyn, rozpatrując apelację w sprawie, w której orzekał sędzia nominowany przez nowy skład KRS, wezwał Kancelarię Sejmu, by ujawniła listę osób popierających kandydatów na członków nowej KRS. Pomimo zawieszenia Paweł Juszczyszyn zamierzał normalnie orzekać. Stawił się w pracy, jednak okazało się, że jego sprawa została zdjęta z wokandy.

- Polityczne zaangażowanie sędziego Juszczyszyna zaogniło sytuację w sądzie w Olsztynie. Mam nadzieję, że ta sprawa zakończy się pozytywnie po stanowczej, ale adekwatnej reakcji Izby Dyscyplinarnej. Zadziałała ona szybko i w porę. Próba anarchizowania ze strony sędziego oraz sądu została zablokowana - podkreślił Marcin Romanowski.

"3/4 Polaków chce niezależnej Izby Dyscyplinarnej"

Dodał, że "patrząc na działalność sędziego po orzeczeniu Izby Dyscyplinarnej kroki podjęte wobec niego były dobrym rozwiązaniem". - Każda inna, łagodniejsza kara byłaby nieadekwatna - zaznaczył Romanowski. Stwierdził również, że aż "3/4 Polaków chce niezależnej od układów sędziowskich Izby Dyscyplinarnej".

- Sędziowie powinni orzekać, a nie, w ramach działalności grupki nadzwyczajnej kasty bardziej interesować się ochroną swoich interesów niż wymiarem sprawiedliwości dla polskich obywateli - podkreślił wiceminister.

trybunał konstytucyjny 1200 gov.JPG
"Sędziowie są bogami, panami życia i śmierci". Były opozycjonista ostrzega i organizuje demonstrację

Gość Polskiego Radia 24 zapewnił, że mieszkańcy Olsztyna mogą być spokojni, gdyż Sąd Rejonowy będzie działał sprawnie i bez przeszkód.

Manifestacja olsztyńskich sędziów?

W piątek sędziowie olsztyńskiego sądu odrzucili sprawozdanie roczne z działalności sądu za rok 2019 r. Jednocześnie zaapelowali do prezesa Macieja Nawackiego, aby "zaniechał działań utrudniających sędziemu Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków".

- Sędziowie sami ocenili swoją pracę. To przykre. Nie ma to natomiast wielkiego znaczenia z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości. Traktuję to jako manifestację. (…) Myślę, że po wejściu w życie ustawy dot. reformy sądownictwa i zakończeniu prób nagonki na Polskę, które realizuje opozycja wspólnie z niektórymi stowarzyszeniami sędziowskimi, emocje opadną - wskazał.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach 
Gość: Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości
Data emisji: 07.02.2020
Godzina emisji: 16.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poseł PSL: wzywaliśmy prezydenta do zawetowania ustawy dot. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 17:52
- Ustawa reformująca sądownictwo, którą podpisał prezydent, jest zła. Liczyliśmy, że Andrzej Duda zdecyduje się na skorzystanie z weta - powiedział Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opór wobec reformy sądownictwa. Czy postawa sędziów może wpłynąć na studentów prawa?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 22:08
- Najbardziej radykalni przeciwnicy reformy sądownictwa nie reprezentują wszystkich prawników. Nie sądzę, by ich postawa była naśladowana przez studentów prawa - powiedział prof. Andrzej Waśko z Uniwersytetu Jagiellońskiego, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. - Tego typu zachowanie jest kontrskuteczne - dodał prof. Aleksander Nalaskowski.
rozwiń zwiń