Prof. Włodzimierz Gut o możliwym znoszeniu restrykcji: kluczowe będzie tempo szczepień
- Pytanie, w jakim tempie zdołamy zaszczepić odpowiednią liczbę ludzi, by miało to wpływ nie tylko na indywidualną ochronę, ale na populację. Pierwszy efekt będzie, gdy liczba tych, którzy przechorują COVID-19 i zaszczepionych przekroczy 20 procent - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
2021-01-03, 19:37
W minioną niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.
Powiązany Artykuł
"Mamy do czynienia z układem, zabrali szczepionkę lekarzom". Patryk Jaki o szczepieniach celebrytów
Prof. Włodzimierz Gut stwierdził, że przy obecnie planowanych dostawa szczepionki przekroczenie wskaźnika 20 proc. zaszczepianych i osób, które przechorowały COVID19 jest możliwe dopiero w połowie roku. Stwierdził także że problemem jest wyprodukowanie odpowiedniej ilości szczepionek oraz kwestia systemu zamówień. A dopiero po zaszczepieniu odpowiedniego dużej części społeczeństwa będzie można stopniowo znosić restrykcje.
Gość audycji ocenił także sprawę szczepień dla wybranych osób spoza grupy 0 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - to duch PRL, jest towar reglamentowany, trzeba do niego dotrzeć - powiedział.
Wirusolog skomentował informacje o tym, że rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, tak, by bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. - To najlepsze co można usłyszeć, przypominam, że zerwanie kontaktu matki z dzieckiem na dłuższy okres jest niezwykle ryzykowne dla odczucia macierzyństwa - stwierdził.
REKLAMA
Profesor odniósł się także do licznych przypadków obchodzenia obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa m.in. dotyczących wypoczynku i turystyki. - Kreatywność w obchodzeniu zakazów kończy się tym, że wchodzą kolejne obostrzenia, i to za nie ci, których one dotykają, powinni podziękować tym "kreatywnym" - powiedział.
Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w tym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które - niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny - otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.
- Wiceminister zdrowia: doniesienia, że szczepienia celebrytów to akcja promocyjna, nie są prawdziwe
- "III RP w pełnym wydaniu, gdzie są równi i równiejsi". Jan Dziedziczak o szczepieniach celebrytów
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Włodzimierz Gut
Data emisji: 03.01.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 18.32
PR24/ka
Polecane
REKLAMA