Prof. Karol Karski: TSUE daje się wplątywać w spory polityczne

- TSUE, podobnie jak każda instytucja unijna związana jest art. 5 traktatu Unii Europejskiej, formułującym zasadę przyznania, to co nie jest wprost określone w traktacie dla jakiejkolwiek instytucji UE, nie należy do jej kompetencji - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości odnosząc się do decyzji TSUE w sprawie kopalni w Turowie. 

2021-09-26, 18:47

Prof. Karol Karski: TSUE daje się wplątywać w spory polityczne
Karol Karski. Foto: PR24

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Powiązany Artykuł

Kazimierz Kik 1200.jpg
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

Prof. Karol Karski komentował spory wokół decyzji w sprawie kopalni w Turowie i stanowisko opozycji w tej sprawie. - Niektórzy mają wiernopoddańczy stosunek do Instytucji unijnych, jakby zawsze się spodziewali, że zawsze muszą być komuś podporządkowani (…) TSUE czy UE to są po prostu instytucje międzynarodowe, Polska swego czasu uznała za właściwe, aby za ich pośrednictwem utrzymywać pewne aspekty relacji międzynarodowych, raz mają one charakter pozytywny, raz negatywny - stwierdził.

- Zawsze trzeba szukać pozytywnych rozwiązań, iść do przodu i starać się, aby państwo polskie poprzez uczestnictwo w takich strukturach zyskiwało - dodał europoseł.

Jak stwierdził gość audycji decyzja TSUE wykraczam poza traktaty unijne. - Bardzo bym chciał, aby TSUE budował swój autorytet, ale niestety w tej chwili ma on słabszy okres funkcjonowania. Daje się wplątywać w spory polityczne, przekracza swoje kompetencje, w sposób dyskryminacyjny traktuje niektóre państwa członkowskie - komentował.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Karol Karski o decyzjach TSUE (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza) 21:25
+
Dodaj do playlisty

- TSUE ma prawo wydać zabezpieczenie w trakcie prowadzonego postępowania, tak stanowi traktat o funkcjonowaniu UE, ale nie ma prawa na tym etapie nakładać za niewykonanie takiego zabezpieczenia żadnych kar finansowych. Może to uczynić jedynie w przypadku niewykonywania wyroku finalnego, do którego dochodzi po dosyć długotrwałej procedurze, która uprawdopodabnia to, że wszystko będzie prawidłowo rozważone i orzeczone - przypominał prof. Karol Karski.

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko terenów leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do momentu wydania orzeczenia.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

REKLAMA

Gość: prof. Karol Karski

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej