more_horiz

"To było uderzenie w nadzieje i marzenia". Prof. Polak o wprowadzeniu stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 18:03
- Dla mnie jako dla młodego działacza NZS w Toruniu, stan wojenny był także uderzeniem osobistym w nadzieje i marzenia. Jako młody człowiek byłem w euforii tą porcją wolności w NSZ - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu.
Prof. Polak powiedział, że stan wojenny był uderzeniem w marzenia i nadzieje młodych ludzi
Prof. Polak powiedział, że stan wojenny był uderzeniem w marzenia i nadzieje młodych ludziFoto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

Stan wojenny był jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w historii najnowszej polskiego narodu. Uderzenie w Polaków przez ich władze zaraz po wybuchu radości i wolności w związku z powstaniem Solidarności, było ciosem trudnym do zaakceptowania. W tym roku przypada 40 rocznica tych wydarzeń.

"Uderzenie w nadzieje"

Prof. Wojciech Polak podkreślił, że czas wprowadzenia stanu wojennego był szczególny. To wydarzenie podeptało wiele planów i nadziei. - To jedno z najbardziej wstrząsających wydarzeń w życiu. Miało pewnie wpływ na ludzkie losy milionów Polaków w tym także i na mój los. Czasami określam moje pokolenie, pokoleniem stanu wojennego - powiedział.

- Dla mnie jako dla młodego działacza NZS w Toruniu, stan wojenny był także uderzeniem osobistym w nadzieje i marzenia. Jako młody człowiek byłem w euforii tą porcją wolności w NSZ - dodał.

Czytaj również:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy


Posłuchaj
24:04 PR24_mp3 2021_12_05-17-06-28.mp3 Prof. Wojciech Polak o wprowadzeniu stanu wojennego ("Przekładaniec Jachowicza")

 

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Wojciech Polak (historyk, UMK w Toruniu)

Data emisji: 05.12.2021

Godzina emisji: 17.06

dz

Zobacz także

Zobacz także