more_horiz

Wizyta Joe Bidena w Polsce. Prof. Domański: oznaka uznania dla naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 10:40
- Joe Biden przyjeżdża nie tylko dlatego, że lubi Polskę i Polaków, a na Ukrainie trwa wojna. Również dlatego, aby dać świadectwo gwarancji obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Ważne jest też z punktu widzenia politycznego, że wybrał Polskę za cel podróży. Na wschodniej flance NATO Polska jest tym krajem, z którym najbardziej trzeba się liczyć - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański.
Jeden z głównych symboli naszego narodu. Prof. Domański o współczesnym znaczeniu Westerplatte
"Jeden z głównych symboli naszego narodu". Prof. Domański o współczesnym znaczeniu WesterplatteFoto: Polskie Radio/MR

Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w naszym kraju w dniach 21–22 lutego (wtorek–środa). Podczas wizyty ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, odbędzie też spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki i wygłosi przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wizytę Joe Bidena w Polsce można rozpatrywać w kilku wymiarach. - USA są powszechnie traktowane jako mocarstwo. Prezydent USA, wybierając się w zagraniczną podróż, podkreśla znaczenie kraju, do którego się udaje. W tym przypadku chodzi o Polskę. Polska jest ważna, z różnych względów liczy się w światowym rankingu - powiedział prof. Henryk Domański. 

Dodał, że jest to również oznaka tego, że możemy czuć się bezpieczni. - Joe Biden przyjeżdża nie tylko dlatego, że lubi Polskę i Polaków, a na Ukrainie trwa wojna. Również dlatego, aby dać świadectwo gwarancji obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Ważne jest też z punktu widzenia politycznego, że wybrał Polskę za cel podróży. Na wschodniej flance NATO Polska jest tym krajem, z którym najbardziej trzeba się liczyć. Wizyta Joe Bidena jest oznaką uznania, aprobaty ze strony USA dla polskiej polityki - stwierdził socjolog. 

Posłuchaj
51:30 PR24 2023_02_19-09-06-47.mp3 Prof. Henryk Domański o wizycie Joe Bidena w Polsce (Przekładaniec Jachowicza)

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski informował, że prezydent Biden we wtorek po południu w Arkadach Kubickiego, w ogrodach Zamku Królewskiego ma wygłosić przemówienie do Polaków. Podczas wizyty Bidena zaplanowane jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, a także - w środę - jego udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, gdzie mowa będzie o dalszym wsparciu Ukrainy.  Będzie to druga wizyta prezydenta USA w naszym kraju w ciągu roku. Joe Biden odwiedzi Polskę w przededniu rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie

Więcej w nagraniu. Gościem drugiej części audycji był ekspert. ds. bezpieczeństwa prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 19.02.2023

Godzina emisji: 9.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także