more_horiz

"Blokada przeciwko zamysłom Tuska i jego towarzyszy". Gelberg o referendum 15 października

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 14:15
- Jarosław Kaczyński kocha Polskę, Polska jest dla niego najważniejsza. Wygra jego myślenie, żeby ratować Polskę przed barbarią - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Andrzej Gelberg. 
W jesiennym referendum Polacy odpowiedzą na cztery pytania
W jesiennym referendum Polacy odpowiedzą na cztery pytaniaFoto: Schutterstock/Kamil Zajaczkowski

W dniu wyborów parlamentarnych odbędzie się jednocześnie także referendum ogólnokrajowe, w których zostaniemy zapytani o wyprzedaż majątku państwowego, podniesienie wieku emerytalnego, rozbiórkę zapory na granicy polsko-białoruskiej i przyjmowanie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że pomysł na połączenie wyborów z referendum należy do Jarosława Kaczyńskiego. - Nie mam co do tego wątpliwości. To dlatego, że pięć polskich referendów po 1989 roku, za wyjątkiem dotyczącego przystąpienia Polski do UE, kończyło się kompromitującym wynikiem frekwencyjnym. Do referendum na wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego poszło jedynie siedem procent uprawnionych do głosowania. Tymczasem, aby referendum było wiążące, wymagana jest frekwencja ponad 50 proc. Jarosław Kaczyński zdawał sobie z tego sprawę i połączył je z wyborami - tłumaczył Andrzej Gelberg. 

Zobacz również w TVP.Info: Jak Polacy zagłosują w referendum? Zaskakująca wypowiedź polityk KO

Opozycja sugeruje, że w połączeniu referendum i wyborów chodzi o podwyższenie wyniku wyborczego PiS, ale zdaniem Gelberga nie będzie efektu synergii w tym zakresie. - Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Jarosław Kaczyński jest patriotą. Jako polityk nie może być pewny zwycięstwa PiS i cały czas mobilizuje swój obóz. Przyznanie tego publicznie mogłoby się przyczynić do pomniejszenia mobilizacji. Wymyślił, że na wypadek zwycięstwa Donalda Tuska i jego towarzyszy trzeba postawić blokadę przeciwko ich zamysłom. Blokadę będą stanowiły wyniki ważnego referendum, będą zaporą ogniową przed zniszczeniem Polski. Jarosław Kaczyński kocha Polskę, Polska jest dla niego najważniejsza. Nawet jeśli ma przegrać wybory, to wygra jego myślenie, żeby ratować Polskę przed barbarią - podsumował publicysta.  

Posłuchaj
25:43 PR24 2023_08_27-09-32-56.mp3 Andrzej Gelberg gościem Jerzego Jachowicza (Przekładaniec Jachowicza)

 

Głosowanie 15 października potrwa od 7.00 do 21.00.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Andrzej Gelberg (publicysta) 
Data emisji: 27.08.2023
Godzina emisji: 9.33

PR24


 

Zobacz także

Zobacz także