Ziemkiewicz alarmuje: polska niepodległość jest zagrożona, papiery rozbiorowe już napisano
- Szaleństwo, które zapanowało w Brukseli, Berlinie i Paryżu jest bardzo groźne dla całej Europy. Trzeba się temu przeciwstawić, bo nie ma zgody narodu na kupczenie polską niepodległością. Nikt i nigdy nie upoważnił polskich polityków, aby podpisywali jakiekolwiek papiery, które są sprzeczne z polską konstytucją - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Ziemikeiwcz.
2023-11-12, 11:37
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie przypisuje sobie zasługi w związku liczebnością Marszu Niepodległości. - W tym roku pobił frekwencyjny rekord. Wystarczy zobaczyć zdjęcia. Na pewno zadziałały emocję związane z wynikami wyborów, które zasmucają ludzi ceniących sobie niepodległość oraz świadomość, że polska suwerenność jest zagrożona i kwestionowana. Takiej sytuacji nie było od czasów upadku Związku Sowieckiego, właściwie papiery rozbiorowe zostały już napisane. Czekają tylko na podpis, a w Polsce są chętni, żeby tę rolę odegrać - powiedział Rafał Ziemkiewicz.
Związek Socjalistycznych Republik Europejskich
Publicysta nawiązał w ten sposób do raportu Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, który zawiera propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE. - Chodzi o to, by UE przekształcić w centralnie zarządzane państwo o określonym profilu ideologicznym. Nazywa się to Stanami Zjednoczonymi Europy, ale jest to raczej Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Szaleństwo, które zapanowało w Brukseli, Berlinie i Paryżu jest bardzo groźne dla całej Europy. Trzeba się temu przeciwstawić, bo nie ma zgody narodu na kupczenie polską niepodległością. Nikt i nigdy nie upoważnił polskich polityków, aby podpisywali jakiekolwiek papiery, które są sprzeczne z polską konstytucją - tłumaczył Ziemkiewicz.
Zmiany w traktatach UE
Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE). Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych, które obejmowałyby osiem nowych obszarów polityki, m.in. zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.
Czytaj także:
- Niepodległość Polski zagrożona? Macierewicz: Polacy dopiero zaczynają się orientować, co się dzieje
- Zmiana traktatów UE. Saryusz-Wolski: walec się toczy. Będziemy unijnym regionem, stracimy suwerenność
Więcej w nagraniu. Gościem pierwszej części audycji był socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
REKLAMA
Gość: Rafał Ziemkiewicz (publicysta, "Do Rzeczy")
Data emisji: 12.11.2023
Godzina: 9.33
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA