Warszawski współtwórca bomby atomowej - niezwykła historia Józefa Rotblata
- Józef Rotblat był potomkiem zasymilowanej żydowskiej rodziny mieszkającej w Warszawie co najmniej od XIX wieku. W młodości miał żyłkę techniczną, ale sytuacja rodzinna nie pozwalała mu na studia, w związku z czym trafił do Wszechnicy, uczelni skupiającej wolnomyślicieli, najczęściej pochodzenia żydowskiego, gdzie jego potencjał został zauważony - powiedział w audycji "Poczytnik" dziennikarz Tomasz Zapert.
2018-09-02, 22:50
Posłuchaj
- Z rekomendacji profesora Wertensteina, wybitnego fizyka, otrzymał szansę na stypendium zagraniczne. Uchroniło go to przed Zagładą, bo do Londynu wyjechał w 1939 roku. Jeszcze w sierpniu 1939 wrócił do Polski i próbował zabrać do Wielkiej Brytanii swoją żonę, co nie udało się z powodów proceduralnych. Tola Rotblat zginęła w Zagładzie, ale Józef zdołał przetrwać - podkreślił Tomasz Zapert.
Józef Rotblat miał 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracował nad technologią budowy bomby atomowej. Jest Polakiem i odmówiwszy zrzeknięcia się polskiego obywatelstwa i przyjęcia brytyjskiego będzie podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Gdy buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Gospodarzem programu "Poczytnik" był Krzysztof Masłoń
Polskie Radio 24/rr
____________
Data emisji: 02.09.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA